avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate tulvan zina

Activitate tulvan zina

Am aceeasi problema ridicata si de alti utilizatori si anume daca se poate da ANRP sau guvernul roman in judecata privind aplicarea discriminatorie a legilor despagubirii247 pentru cei carora li s-a eliberat titluri de conversie in actiuni la FPpana in ian 2011 si cei care le-au primit dupa listarea FP .Cei care au primit titluri inainte de listareaFP la bursa auprimit titluri cu valoarea actiunii de 1 leu iar ceilalti cu valori functie de evolutia actiunii la bursa.Care ar fi baza legala si pasii ce trebuie facuti?Multumesc mult daca am primi consiliere.
Răspuns la discuția vanzare teren fara carte funciara
Multumesc pt sfaturi.Completez cu intrebarea:exista undeva in lege stipulata posibilitatea ca atunci cand cumparatorul ,doreste sa achizitioneze parcele de teren arabil in vederea formarii unei mari suprafete ex 60 ha,deci o ferma ,propietarii mici sa poata intocmi actele de vanzare-cumparare si abia la sfarsit cumparatorul sa faca intabularea pe intreg terenul?Daca da spuneti-mi legea.
Răspuns la discuția vanzare teren fara carte funciara
tulvan zina a scris:

Am urmatoarea problema:sunt propietara unui teren mostenit de la parintii,terenul este obtinut de acestia prin legea 10 ,detin titlu de propietae dar nu s-a facut intabularea. Pot vinde terenul fara sa-i fac intabularea doar prin act vinzare- cumparare la notar?

Am urmatoarea problema:sunt propietara unui teren mostenit de la parintii,terenul este obtinut de acestia prin legea 10 ,detin titlu de propietae dar nu s-a facut intabularea. Pot vinde terenul fara sa-i fac intabularea doar prin act vinzare- cumparare la notar?