avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate popescu geo

Activitate popescu geo

Răspuns la discuția Sistare plata pensie alimentata
Buna ziua,,in cererea catre judecatorie am depus copie dupa Ci a paratului,,dar se pare ca nu mai locuieste acolo.Mentionez ca paratul are varsta de 21 de ani,,si nu a depus nici o dovada ca ar continua studiile,,,iar eu am oprire pe salariu in continuare,,,Va intreb,,nu instanta trebuie sa faca demersurile pentru obtinerea adresei??
Buna ziua,,am facut o cerere catre Judecatorie pentru sistarea platii pensiei alimentare catre fiul meu,,dar am primit un inscris din care reiese ca eu trebuie sa fac demersurile necesare in vederea identificarii adresei paratului,,sub sanctiunea suspendarii cauzei. Mentionez faptul ca nu stiu nimic de parat de aproximativ 4 ani,,. Ce ma sfatuiti sa fac??
la data stabilirii cuantumului pensiei de intretinere,,el avea un salariu de 1250 euro,,acum,,,din punct de vedere logic,,el este dator cu 500 ron lunar din 2009 pana in prezent,,,nu?
Buna ziua. Care este procedura legala de a recupera retroactiv pensia alimentara a minorului,,mentionez ca tatal minorului a fost obligat printr-o hotarare judecatoreasca la plata unei sume de 1000 ron lunar reprezentand pensie alimentara,,din anul 2009,lucrand in strainatate,,nu a mai achitat decat jumatate din suma,,exista o cale legala in a recupera diferenta de bani retroactiv din anul 2009 pana in prezent? Va multumesc.
Buna ziua,am si eu o nelamurire:am achizitionat de la societatea unde lucrez un autoturism marca Dacia Solenza inmatriculata din 2004. pretul de cumparare a fost de 1000 eur la cursul zilei.Dupa eliberarea facturii am avut surpriza sa constat ca la aceasta suma sa adaugat si TVA-ul. Va intreb daca este legal sa platesc tva la un autovehicol folosit,la care sa mai platit odata la achizitionare de catre fostul propietar,respectiv societatea de la care l-am cumparat. Va multumesc.
Acum locuiesc si am locul de munca in alt oras,actiunea trebuie deschisa la aceiasi instanta care a solutionat divortul sau la judecatoria de pe reza municipiului unde locuiesc?
In urma divortului am stabilit de comun acord plata unei pensii de intretinere in suma de 500 de ron lunar fapt pentru care mi se opreste pe statul de plata aceasta suma. Avand in vedere diminuarile salariale cu 25% din luna Iunie,,care este procedura de urmat pentru a diminua pensia de intretinere?
Buna ziua,,,anul trecut prin vara,,,am lucrat la o societate de instalatii cu contract de colaborare,,,,prin septembrie,,,i-am dat patronului un avans pentru a achizitiona un autoturism in leasing,,,convenind ca ratele le va plati din cea ce prestez.
In luna martie a anului in curs,,,ma anuntat ca sunt rate restante,,,cu toate ca lucrasem si nu am luat nici un ban de la el,,,a motivat ca a incasat dar a avut probleme si a folosit banii,neputand sa achite ratele
mentionez ca leasingul e facut pe societatea lui,,,si in data de 15Aprilie mi-a luat masina,,,cat timp am folosit masina am platit eu ratele,,,acum imi cere sa platesc in continuare cu toate ca masina nu mai este la mine,,,ma tot ameninta cu tribunalul,,,ce sa fac?cum sa platesc pentru ceva ce nu este al meu si nu folosesc?Daca nu imi lua masina,,,plateam eu in continuare,,dar asa nu pot plati.
acum refuza sa-mi inapoieze diploma de bacalaureat si cea de scoala profesionala,,,i-au fost necesare ptr a incheia contractul de colaborare,,,cum imi pot recupera diplomele?si cum ma poate obliga la plata ratelor masinii??de pierdut eu am pierdut,,,avansul si ratele ce le-am platit pana in aprilie. Va multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra
Răspuns la discuția cum intru in posesia asigurarii
MIHAI GRIGORE a scris:

Faceti actiune in instanta fiindca altfel se poate prelungi la nesfarsit lantul documentelor solicitate de ING!B-)

M-am adresat Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor...o sa astept raspunsul lor
sunt beneficiarul unei polite de asigurare de viata,,,iar la un an de la decesul asiguratului tot nu am putut intra in posesia sumei asigurate,,,mentionez ca cei de la ing imi cer tot felul de acte ale asiguratului de care eu nu beneficiez deoarece nu mi-a fost ruda.Ca re seste modalitatea legala de a intra in posesia sumei asigurate?