avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ileana madalina

Activitate ileana madalina

Imi puteti spune in ce constau operatiunile contabile?

Multumesc!
Răspuns la discuția decontare investitii CMI
Trebuie sa fac 2 contracte de comodat? unul pers. fizica- cmi in curs de constituire (pana la aparitia CIF) si un altul pers.fizica-cmi constituit (dupa atribuirea CIF)? sau raman doar cu primul?
Pe care dintre ele le depun la Electrica, de exemplu, pentru trecerea contractului pe numele firmei?

Multumesc pentru lamuriri!

O zi buna!
Bune seara!
Situatia este urmatoarea: in cazul cabinetelor medicale individuale intai se amenajeaza spatiul si apoi se obtin aprobarile necesare, inclusiv CIF se elibereaza la sfarsitul tuturor formalitatilor. Intrebarea mea este urmatoarea:cum pot deconta cheltuielile efectuate inainte de atribuirea codului fiscal? Este valabil un contract de comodat semnat intre pers. fizica (adica eu, proprietara apartamentului) si CMI in curs de constituire? Am gasit aici pe site un astfel de model. Este OK?
Prin contractul de comodat as putea deduce cheltuielile legate de spatiu, presupun, dar aparatura care a fost cumparata inainte de aparitia CIF?

Multumesc anticipat!
Imi puteti spune, va rog, daca vreau sa inchid o societate comerciala, ceea ce este echivalent in prima faza cu suspendarea activitatii pe 3 ani (asa am inteles) cum ar trebui sa procedez? Trebuie sa inchid si conturile?pentru ca mai am de primit bani, care nu se stie cand or sa vina...
O alta chestiune ar fi urmatoarea: am modificat o baie dintr-un apartament de locuit, in sensul ca am facut 2 toalete si am eliminat cada ( baia va apartine unui cabinet medical), dar pe aceeasi scurgere, fara sa modific, practic, instalatia blocului, dar le-am separat printr-un perete de rigips , care nu merge pana in tavan, doar separa cele 2 WC. Pentru acest perete imi trebuie autorizatie de constructie de la primarie?


Va multumesc anticipat!

Multumesc frumos!
O zi buna!
Buna ziua!
Am infiintat de curand un cabinet medical individual stomatologic si as dori sa montez un panou publicitar. Pentru cele situate pe peretele blocului am inteles ca este nevoie de autorizatie de constructie.Legea 50/1991 se refera numai la panourile publicitare situate in exterior? Daca montez o reclama luminoasa in interiorul apartamentului la geam mai am nevoie de aceasta autorizatie?
Orice fel de reclama situata pe peretele blocului are nevoie de autorizatie?
Care lege sau hotarare locala a primariei precizeaza situatiile in care se acorda autorizatii de constructie pentru reclame publicitare (luminoase sau nu)? Este vreo diferenta daca este un simplu panou sau o firma luminoasa?

Multumesc!