avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate radupaul

Activitate radupaul

Buna Seara
Rog sfat pt urmatoarea problema:
In 2010 am achizitionat o casa , a 2-a proprietatea, taxe locale cu 65% mai mari.
In 2011, cu autorizatie constructie si demolare partiala am efectuat modificari / in 2012 am terminat, dus PV de inchidere la Dir Ec,
dar nu imi amintesc de declaratie impunere - daca a fost completata.
tot in 2012 schimbat auto , declarat Dir Ec pe adresa noua proprietate si de aseamenea schimbat buletine pe noua adresa.
Din 2013 instiintarea de taxe si impozite locale vine pe noua adresa.
Am observat acum ca eu platesc taxe normale la prima adresa- mai posed inca prima proprietate si majorate cu 65% la casa - domiciliul actual
Am mers la dir ec. si raspuns: e vina mea, nu am depus declaratie de schimbare domiciliu, iar schimbarea taxa majorata 65% va intra in
vigoare cind voi depune declaratie impunere, absolut nimic retroactiv, este obligatia mea sa merg prin toate birourile dir ec, nu doar la
evidenta auto, iar directia de urbanism nu comunica cu cea ec, eu trebuie sa mut hirtiile, etc
Este normal? Daca situatia era invers, admin locala sa fie pagubita - sint convins ca eu plateam diferentele si chiar penalizari.
Exista sansa sa recuperez pe jumatate din 2012 si 2013 diferntele , care sint in favoarea mea?
Multumesc anticipat!
Buna ziua
firma micuta, una din anagajate, cu norma redusa, contract pe peroada nedeterminata - este si pensionara invaliditate de munca, angajata la firma de aproximativ 4 ani; in ultimul an au aparut anumite probleme, dar datorita unor motive personale am evitat intreruperea contact de munca. Problemele s-au marit in toamna anului 2013, si am luat hotarirea ca de la 1 ianuarie sa intrerupem colaborarea, cu acordul partilor. Dupa 1 ian, am aflat din alte surse ca si-a depus dosar pensionare anticipata ( in angajarea anterioara a avut grupa 1 de munca) - in luna decembrie 2013
De la mine nu a luat absolut nici o adeverinta, etc care sa dovedeasca angajarea, plata contributiilor, durata angajare.
Am inteles ca nu o pot concedia nici disciplinar pina nu are decizia.
Ce pot face avind in vedere ca eu nu stiu oficial si de la ea ca a depus dosar pensionare.?
Nu a vrut sa semneza incetare contact munca cu acordul partilor.
Care este termenul legal pt obtinerea decizie pensionare si cum aflu eu ca a iesit decizia?
Va multumesc!
multumesc G David
sunt persoana fizica autorizata- neplatitor de TVA.Am o masina inscrisa pe firma,din 2003.Ce trebiue sa fac sa o vind?
Răspuns la discuția TVA pe venit din vinzare imobil
platesc tva? conteaza cui vind?
apar la stiri tot felul de chesti , cu sechestru pus de fisc, cu tva neplatit de becali pt tranzactii cu terenuri, etc - stiti cum sint stirile!
multumesc
buna ziua, imi cer scuze daca mai exista acest topic
vreu sa vind un imobil valoare circa 120.000euro
pt aceasta tranzactie, dupa vinzare trebuie sa platesc tva sau doar impozit de 2%?
( imobil dobindit '95 prin cvc de la parinti)
sint persoana fizica si cred ca voi vinde tot unei peroane fizice
daca voi vinde unei firme, sint alte taxe?
multumesc!
sora mea este medic de familie si este gravida. are contact ca medic de familie cu CAS Olt.
Dupa consultarea casei s-araspuns ca la intrarea in concediu maternitate trebuie incheiata conventie inlocuire cu un medic inlocuitor (alt medic de familie in contract cu casa). In urma acestei conventiitoate obligatiile medicale si administrative revinind medicului inlocuitor, inclusiv intreg venitul cabinetului.
Ce se intimpla cu contractele de munca ale angajatilor, taxele platite cine le va semna.
Banii dela casa vor merge in alt cont-cel al inlocuitorului. Cum se platesc taxele catre stat?
va multumesc
Buna ziua
am gasit o casa de vinzare, construita pe un teren dobindit prin legea 15/2003
Pot cumpara aceasta casa? care va fi statutul terenului dupa o eventuala cumparare?
Terenul poate fi cumparat in urma unei hotariri de Consiliu Local?