avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate anyaa

Activitate anyaa

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:un salariat fara stagiu de cotizare prezinta cm initial cod indemnizaie 06 si in continuare cm cod indemnizatie 01.Primul il pot plati fara stagiu de cotizare, dar pe cel de-al doilea il pot plati tinand cont ca este in continuare?
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti daca unui salariat angajat in data de 14.03.2011 i se poate plati un medical pentru perioada 22.03.-29.03., in conditiile in care a fost in somaj 5 luni de zile inainte de angajare.
Multumesc
Răspuns la discuția CM DUPA CCIC
V a rog imi spuneti si care este baza de calcul?
Discuție CM DUPA CCIC
Buna ziua,
Pot plati concediu medical COD1, care este emis in prelungirea concediului de crestere si ingrijire copil?Salariata trebuia sa inceapa activitatea pe 02.02.2011 si cu aceeasi data prezinta concediu medical.
Va multumesc.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.Puteti sa-mi spuneti daca exista un temei legal?In Codul Fiscal nu am gasit mentionat acest lucru.Intreb pentru ca oamenii sunt comozi, iar in cazul in care nu depun o noua declaratie pentru 2011 sa pot proba cu ceva legal.
Declaratia contribuabilului pentru persoanele pe care le are in intretinerea sa este valabila numai un an fiscal?
Buna ziua,
Ma intereseaza daca indemnizatia calculata pentru concediu medical cod 14, se impoziteaza.
Va multumesc.
In perioada noiembrie-decembrie 2009 salariatii societatii au fost in somaj tehnic.
Salariatii, pensionari grad III, apar in declaratia depusa la casa de pensii, asa cum prevede Anexa 1.4 din ORDIN 343 din 14/04/2009, in campul CM cu valoarea 5.
Problema este ca acestia au primit decizie de la Casa de pensii ca trebuie sa returneze pensia din aceasta perioada deoarece au lucrat mai mult de 4 ore atat cat au dreptul conform legii.
Avand in vedere cele prezentate va rog sa ma indrumati cum pot ajuta salariatii cu aceasta problema sau daca am gresit declaratia sa-mi spune-ti trebuia facuta.
Multumesc.
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu inregistrarea in contabilitatea a unui concediu medical cu cod 03.
Salariatul are venit din cm cod 03 =658 lei (104 lei suportat de unitate si 554 lei suportat de FAABMP)si din ore lucrate=110 lei.
Nu stiu exact care sunt notele.(media zilnica ptr cm este de 34.64lei)
Va multumesc.
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea:
-salariatul are hotarare judecatoreasca de reintegrare in munca incepand cu data de 22 sept.,cand solicita concediu de odihna;
-contractul de munca a incetat pe data de 04.04.2009
-pentru perioada 04.04.-22.09. cum se contabilizeaza drepturile salariale
-pentru aceeasi perioada ce se intampla cu declaratiile?se fac rectificative sau exista alta procedura?
Multumesc frumos.