Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediului medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediului medical

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti daca unui salariat angajat in data de 14.03.2011 i se poate plati un medical pentru perioada 22.03.-29.03., in conditiile in care a fost in somaj 5 luni de zile inainte de angajare.
Multumesc
Ce fel de medical este? Ce cod are?
Da i se poate plati.
Perioada de somaj indemnizat este perioada de cotizare la sanatate asa ca ii cereti sa aduca o adeverinta de la Agentia de Somaj cu veniturile pe ultimele 6 luni pentru a calcula indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca.