avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate ToacaDaniel

Activitate ToacaDaniel

Dorim sa incheiem o conventie civila pentru prestari servicii cu o persoana care va desfasura o activitate clar determinata, dar care va dura 3 luni. Exista riscul ca la un eventual control sa fie asimilata unui CIM? Multumesc mult!
Buna ziua,

Am auzit ca ar exista o prevedere legala noua conform careia tatal unui nou-nascut are dreptul de a primi indemnizatia de CCC pentru o luna, alaturi de mama (care se afla deja in CCC), in cazul in care a indeplinit 12 luni stagiu de contributie inainte de nasterea copilului. Ati auzit despre asa ceva?

Multumesc!
Buna ziua,

Am primit o cerere de concediu fara plata, pe care administratorul a aprobat-o.
In afara de completarea Revisal, angajatorul trebuie sa mai faca vreun act in acest caz (constatare, etc.)?
Eu in legislatie nu am gasit nimic, insa nu se stie niciodata, de aceea va rog sa ma ajutati cu o opinie.

Toate cele bune!
Buna seara,

Nu stiu cum sa interpretez o situatie de munca: salariatul al carui CIM i-a fost incetat ca urmare a notificarii facute de angajator in timpul perioadei de proba ii da acestuia dreptul la somaj (presupunand ca omul indeplineste conditiile pentru somaj)?
Buna ziua,

Daca un salariat efectueaza o data pe saptamana cate o ora munca de noapte, si ii este acordata, de fiecare data in cursul saptamanii urmatoare, o ora timp liber platit, societatea este obligata sa ii dea si acel spor de 25 % pentru orele de noapte lucrate?

Multumesc!
Buna ziua,

O firma care nu a avut pana in prezent niciun salariat doreste sa angajeze o persoana. Legea spune ca trebuie transmis Revisal cel mult cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre acea persoana.

ITM sustine ca username si parola pentru transmitere Revisal online se elibereaza doar dupa ce firma depune prima declaratie de comision ITM.

Cum sa procedam pentru a transmite Revisal si cum obtinem user si parola pentru transmitere online?

Multumesc

Buna ziua,

O persoana aflata in CCC realizeaza contributii la FNASS?
Daca da, in ce procent?
Un temei legal ar fi excelent.

Toate cele bune,
Daniel
Răspuns la discuția Plata Comision ITM
Problema este ca firma nu a delegat o alta persoana sa faca inregistrari in CM, si oricum, chiar daca s-ar face o astfel de decizie acum cu data de atunci, ITM ul nu ar fi trebuit sa fie informat? Noua persoana nu ar fi trebuit sa sustina si testul la ITM?

Inregistrari in CM nu prea au fost de facut (e firma mica) insa s-a platit 0.25. Trebuia deci sa se plateasca 0.75?
Răspuns la discuția Plata Comision ITM
Ok si daca are o astfel de persoana, aceasta trebuie sa sustina si testul la ITM, nu?
Buna ziua,

O firma are aprobare din partea ITM pentru evidenta carnetelor de munca pe anul 2009, si a platit comision ITM 0.25 in fiecare luna.
Problema este ca persoana desemnata pentru evidenta CM a incetat activitatea in luna august 2009.

Intrebarea este: pentru perioada sept. - dec. 2009, cat ar fi trebuit sa plateasca firma comision la ITM, 0.25 sau 0.75?

Multumesc!