Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... NELAMURIRE REVISAL - PRIMUL ANGAJAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

NELAMURIRE REVISAL - PRIMUL ANGAJAT

Buna ziua,

O firma care nu a avut pana in prezent niciun salariat doreste sa angajeze o persoana. Legea spune ca trebuie transmis Revisal cel mult cu o zi inainte de inceperea activitatii de catre acea persoana.

ITM sustine ca username si parola pentru transmitere Revisal online se elibereaza doar dupa ce firma depune prima declaratie de comision ITM.

Cum sa procedam pentru a transmite Revisal si cum obtinem user si parola pentru transmitere online?

Multumesc

In acest caz trebuie sa luati datele pe o discheta sau un CD, sa scrieti o adresa de "predare" a datelor (un singur exemplar - gasiti model si pe site-ul ITM, dar o vor primi si daca e scrisa de dv) si mergeti la ITM sa le dati la... ghiseu.

Apoi, pt a depune declaratia asteptati luna urmatoare celei in care ati facut angajarea si mergeti - din nou - la ITM cu declaratia de comision si statul de plata. Lasati atunci si cererea pt parola.

Pentru a transmite online trebuie sa completati o cerere pe care o aproba un functionar de acolo...