avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate alex_cernea

Activitate alex_cernea

Buna ziua comunitate!Am si eu o problema si mi ar fi de ajutor un sfat.Sunt presedintele unei asociatii de proprietari dintr un orasel de provincie si problema mea este legata de servciile de mentenanta prestate de firma care opereaza liftul.Concret acum cateva luni s a defectat o piesa care a dus la o functionare defectuoasa a liftului.Firma vine si face o "evaluare"si spune ca pretul piesei defecte este de 8200 lei,desi din cautarile mele pe net se pare ca nu costa decat aproximativ 250 euro.Am spus ca sunt dintr un orasel de provincie si firmele care fac mentenanta lifturilor sunt fiecare cu judetul ei.Nimeni nu incalca teritoriul alteia.Dupa indelungi "negocieri" ne a schimbat placa electronica defecta cu o placa care a spus ca este noua desi a venit cu ea in mana ,desigilata,fara a da senzatia ca este un prous nou.As vrea sa stiu cum sa procedez intrucat este un pret exgerat si cu garantia de doar 1 an.
buna seara!Am si eu o mica problema si as vrea sa imi dati o mana de ajutor daca se poate.Concret este vorba de o taxa de timbru.As vrea sa stiu daca la calculul taxei de timbru intr un dosar aceasta se calculeaza separat .Taxa de timbru ptr.despagubiri materiale si taxa de timbru ptr.daune morale.As mai vrea sa stiu si cum se procedeaza in cazul in care instanta calculeaza gresit taxa de timbru.Va multumesc
Buna ziua!as vrea si eu o mana de ajutor cu privire la o problema de interes .Care este modul de calcul al contributiilor proprietarilor apartamentelor dintr un bloc?La numar de persoana sau cota indiviza?am intalnit mai multe moduri de calcul si as vrea sa stiu care este cel corect.Multumesc
buna ziua!as dori sa intreb si eu comunitatea cum se procedeaza in cazul in care administratorul unei asociatii de proprietari nu doreste restituirea arhivei.mentionez ca si a insusit o fara acordul nimanui si o tine in casa proprie.multumesc pentru ajutor
Da este vorba de .un orasel de provincie.Problema este ca dupa 4 ani de procese am castigat o suma de bani ca despagubiri pentru pagubele produse imobilului meu....dar in ritmul in care creste inflatia si preturile cred ca daca mai dureaza mult nu voi mai avea ce face cu banii obtinuti.Credeti ca se poate actualiza sumele ?Multumesc
adevarat,din pacate.nu avem treaba cu tarile civilizate.cand m i s a cerut taxa de timbru...3 zile sa fie chitanta depusa.cand ....Problema este ca avocatul nu ar vrea sa supere presedintele de sedinta depunand cerere de urgentare.multumesc ptr.ajutor
buna ziua comunitate!as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o idee.am un proces pe rol....dupa 4 ani la fond pierd....la apel am castig de cauza se pronunta solutia ar din februarie si pana acum nu se redacteaza solutia.care sunt pasii de urmat si cum se procedeaza in tarile civilizate in astfel de situatii?
salut!as dori sa stiu si eu daca este ilegal sa montezi camere video pe scara blocului unde locuiesc?sau ce conditii sunt necesare ptr.a fi montate?multumesc
salutare tuturor!as vrea sa imi spuna si mie cineva care sunt consecintele nerespectarii clauzelor dintr un contract de inchriere?concret este vorba de o prevedere prin care cel care a inchiriat un spatiu stipuleaza ca va creste chiria la fiecare 3 ani cu un anumit indice(MUICP) si nu a facut asta nici o data.intrebarea mea este cine este de vina?locatarul ca nu a emis factura cu chiria actualizata sau locatorul ptr.ca nu a trimis un act aditional?daca este vina locatorului se pot cere plata sumei retroactiv?multumesc
Buna ziua!multumesc ptr.recomandare.ar mai fi ceva.nu doar presesdintele doreste ci si proprietarii apartamentelor de la ultimul nivel deoarece au fost probleme pe toata perioada contractuala cu infiltratii.si mai nou ,studiind contractul s a constatat ca firma de telefonie nu si a indeplinit o alta prevedere din contract.concret o indexare a chiriei.in aceasta situatie nu se poate cere in instanta rezilierea contractului?multumesc