avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate bibi30

Activitate bibi30

Buna ziua,
Va deranjez inca o data cu o problema :sora mea vrea sa introduca actiune de divort, are un copil minor de 13 ani, problema este alta atat ea cat si sotul sunt plecati in Italia.Ar vrea sa stie cum se poate desfasura procesul de divort atata timp cat nici unul dintre ei nu prea se pot prezenta la proces ?
Ar vrea sa mai stie cat ar costa un asemenea proces si cat timp ar putea dura un astfel de proces.Ar putea inputernici pe altcineva (avocat, mama, sora ) sa o reprezinte in instanta in conditiile in care ea nu s-ar putea prezenta chiar la toate infatisarile?
Va multumesc anticipat tuturor celor care ve-ti posta raspunsuri pentru mine !
Răspuns la discuția Divort - copil minor
Am citit in continuare mesajele,mii de multumiri !!!
Vreau sa precizez ca tatal nu este violent si cu copilul, iar in cazul meu acest lucru nu este o obisnuinta. Ma agresat fizic(destul de grav) in luna aprilie a acestui an, de atunci doar de agresiuni pshice am parte (amenintari, mii de conditii daca vreau sa mai locuiesc acolo deci implicit e vorba de copil,ca daca vreau sa plec nu-mi da voie sa i-au fetita, sunt verificata in orice moment al zilei,telefonul mobil l-a fel......)
Fetita are 4 ani.
Daca m-as muta la mama (tatal meu e decedat de 5 ani) si nu as avea servici, mama e pensionara ce sanse am sa obtin copilul, fara venituri ?!? Ma rog ar fi o situatie temporara ca nu stiu cat de repede as gasi un servici acolo pe criza asta, dar ajutorul familiei mele nu se i-a in considerare?
Răspuns la discuția Divort - copil minor
Va multumesc tare mult pentru sfaturi !
Astept in continuare parerile si sfaturile voastre.
Răspuns la discuția Divort - copil minor
Mentionez ca mi se aduc acuze ca as avea relatii extraconjugale, lucru pe care nu-l poate dovedi petru ca practic nu exista. Totodata mi se interzic relatii de prietenie cu anumite persoane tot pe acelasi principiu ca ar fi de factura prosta (curve,etc.....)
Răspuns la discuția Divort - copil minor
Casa in care locuim ( cu chirie ) este locuinta parintilor lui, mentionez ca intr-un ap.de 3 camere locuim 3 familii,noi, parintii lui si sora acestuia inpreuna cu familia ( 6 adulti si 2 copii minori )
Dar cum plec cu copilul din locuinta, legal pentru ca el ma amentita ca nu-mi permite sa parasesc domiciliul inpreuna cu fetita. Spune ca daca nu mai suport sa plec dar singara motivand ca copilul s-a nascut si a crescut acolo si acolo trebuie sa ramana !?
Buna ziua,
Am o mare rugaminte la cei in masura sa ma ajute si sa ma lamureasca intr-o astfel de problema.Sunt casatorita de 4 ani(relatia in sine este de peste 12 ani) si am o fetita de aceeasi varsta.Din pacate acesta casnicie nu prea mai merge si as vrea sa divortez, bunuri materiale nu avem de inpartit ci doar custodia copilului si asta e o mare problema.Eu provin din alt oras decat cel in care locuim acum,daca parasesc domiciliul conjugal am doua variante ori plec la mama astfel raman fara servici, ori raman si trebuie sa ma mut cu chirie(destul de costisitor pentru bugetul meu).
Cea mai arzatoare problema a mea este aceea de a-mi pastra fetita alaturi deorece sotul ma ameninta ca daca plec nu-mi va permite sa i-au copilul cu mine, mentionmez ca am un certificat medico-legal in urma unor agresiuni fizice din partea sotului si sunt intimidata si agresata psihic aproape zilnic.
Problema mea e cum sa procedez astefl incat sa nu-mi pierd copilul,e lumina ochilor mei si nu pot trai fara fetita,sotul meu cunoaste acest lucru tocmai de aceea ma santajeaza astfel.