avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate ramonica16

Activitate ramonica16

Buna seara am si eu o intrebare. Mi-a venit acasa o foaie cum tatal meu care e decedat de mai bine de 2 ani ar trebui sa plateasca 500 pt ca nu a reziliat contractul de la Orange, insa eu personal l-am reziliat dupa decesul tatalui meu, dar nu mai am nici un act ca l-as fi reziliat. Ce as putea sa fac? Va multumesc
Răspuns la discuția cat mostenesc?
cerul a scris:

acum este clar si va multumesc!



As avea si eu nevoie de un sfat,un legatura cu o problema. Parinti mei sunt decedati amandoi si nu sa facut inca succesiunea. Mentionez ca mama a decedat in 2000 si tata in 2007. Tatal meu nu a facut im 2000 succesiunea dupa mama. Am 2 surori dupa mama si 2 frati dupa tata, dar singura care eram comuna sunt eu. Ei au dat in scris ca accepta mostenirea dar eu nu, pe vremea aceea nu am cunoscut legea si eram si cam bulversata . Un adevarat cosmar. .. Am intrebat pe cineva si mi-a zis ca nu e problema ca nu am facut nici o declaratie pt ca se considera ca am acceptat tacit mostenirea. Eu locuiesc in casa despre care va spun eu sunt dea care plateste impozit si toate cheltuielile. Dar am o problema surorile cele mari vin aici cand vor ele fara sa plateasca vreun ban pe nimic. Ce as putea sa fac? exista vreo lege care sa le impiedice sa vina pana se face succesiune. Dati-mi va rog cat mai multe detali in legatura cu tot , ce as putea sa fac si daca exista vreo lege mai avantajoasa pt mine care ar fi. Din extrasu de carte funciara apartamentu este jumi juma si a lui mami si a lui tata. Inca o problema ar fi nu gasesc contractul de casa original decat copie cum as piutea sa il recuperez?

Va multumesc anticipat!