avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat mostenesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat mostenesc?

Parintii mei au avut 2 fice.Tatal a decedat iar mama s-a recasatorit.Nu am dezbatut mostenirea inainte de aceasta casatorie.
Noul sot ce drepturi are asupra casei care a apartinut mamei si tatalui meu?Daca se dezbate acum mostenirea mama si fiecare din fice are tot 1/3 din mostenire sau noul sot are drepturi acum si asupra partilor ficelor?
Cel mai recent răspuns: ramonica16 , utilizator 11:10, 9 August 2009
Cel de-al doilea soţ al mamei nu are deocamdată niciun drept. Doar la decesul mamei şi doar dacă atunci va mai avea calitatea de soţ al acesteia va moşteni un sfert din averea pe care o va lăsa mama dumneavoastră.

Dacă imobilul despre care vorbiţi a fost bun comun al părinţilor, atunci jumătate este de drept al mamei (prin sistarea comunităţii de bunuri) iar cealaltă jumătate se împarte conform cotelor legale, adică 1/4 mama, 3/4 descendenţii.
Noul sot al mamei nu are niciun drept asupra bunurilor mamei dvs. Bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei cu defunctul, iar partea care ii revine mamei de pe urma defunctului este bun propriu. mama are o cota de 1/4 din mostenire , adica din partea de 1/2 a tatalui, iar fiicele mostenes restul de 3/4.
nu actualul sot nu are drept ( dar daca acel imobil s-ar vinde si mama dvs ar incasa partea din bani care i-se cuvine atunci are si el drept la acei bani chiar la jumatate din ei in caz de divort ) ,
mama dvs are dreptul odata 1/2 din apartament si il mosteneste si ea pe fostul sot cu 25 % iar dvs impreuna cu sora dvs la 75% din atentie partea tatalui
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 August 2009
ContSters89128, utilizator
In momentul de fata, chiar daca nu este dezbatuta succesiunea, casa apartine in coproprietate mamei cu o cota de 5/8, si celor 2 fiice, fiecare cu o cota de 3/16.
Actualuil sot al mamei nu are momentan nici un drept asupra casei. Doar in cazul decesului sotiei acesta o mosteneste in cota de 1/4 din bunurile acesteia.
ricu a scris:

nu actualul sot nu are drept ( dar daca acel imobil s-ar vinde si mama dvs ar incasa partea din bani care i-se cuvine atunci are si el drept la acei bani chiar la jumatate din ei in caz de divort ) ,
mama dvs are dreptul odata 1/2 din apartament si il mosteneste si ea pe fostul sot cu 25 % iar dvs impreuna cu sora dvs la 75% din atentie partea tatalui


Wrong!

:yeah:

Alte discuții în legătură

Mostenire - dezbatere succesorala Vasile Olteanu Vasile Olteanu In urma cu 3 luni tatal meu a decedat.Mama a decedat in 1989, dar nu am facut dezbaterea . Mai am un frate. In 1992 tata s-a recasatorit. Masa succesorala se ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa tata andrugrasu andrugrasu Buna ziua. Ma intereseaza astazi ce prevede legea in urmatoarea speta: Tatal meu este decedat. Mama traieste. Noi suntem 3 frati. Mama si cu tatal nostru au ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters369458 ContSters369458 Cum se imparte averea bunicilor decedati, in conditiile in care tatal meu nu mai traieste, ci doar mama, sora mea si cu mine, ca singurii mostenitori? La ... (vezi toată discuția)