Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cat mostenesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cat mostenesc?

Parintii mei au avut 2 fice.Tatal a decedat iar mama s-a recasatorit.Nu am dezbatut mostenirea inainte de aceasta casatorie.
Noul sot ce drepturi are asupra casei care a apartinut mamei si tatalui meu?Daca se dezbate acum mostenirea mama si fiecare din fice are tot 1/3 din mostenire sau noul sot are drepturi acum si asupra partilor ficelor?
Cel de-al doilea soţ al mamei nu are deocamdată niciun drept. Doar la decesul mamei şi doar dacă atunci va mai avea calitatea de soţ al acesteia va moşteni un sfert din averea pe care o va lăsa mama dumneavoastră.

Dacă imobilul despre care vorbiţi a fost bun comun al părinţilor, atunci jumătate este de drept al mamei (prin sistarea comunităţii de bunuri) iar cealaltă jumătate se împarte conform cotelor legale, adică 1/4 mama, 3/4 descendenţii.
Noul sot al mamei nu are niciun drept asupra bunurilor mamei dvs. Bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei cu defunctul, iar partea care ii revine mamei de pe urma defunctului este bun propriu. mama are o cota de 1/4 din mostenire , adica din partea de 1/2 a tatalui, iar fiicele mostenes restul de 3/4.
nu actualul sot nu are drept ( dar daca acel imobil s-ar vinde si mama dvs ar incasa partea din bani care i-se cuvine atunci are si el drept la acei bani chiar la jumatate din ei in caz de divort ) ,
mama dvs are dreptul odata 1/2 din apartament si il mosteneste si ea pe fostul sot cu 25 % iar dvs impreuna cu sora dvs la 75% din atentie partea tatalui
ContSters89128, utilizator
In momentul de fata, chiar daca nu este dezbatuta succesiunea, casa apartine in coproprietate mamei cu o cota de 5/8, si celor 2 fiice, fiecare cu o cota de 3/16.
Actualuil sot al mamei nu are momentan nici un drept asupra casei. Doar in cazul decesului sotiei acesta o mosteneste in cota de 1/4 din bunurile acesteia.
ricu a scris:

nu actualul sot nu are drept ( dar daca acel imobil s-ar vinde si mama dvs ar incasa partea din bani care i-se cuvine atunci are si el drept la acei bani chiar la jumatate din ei in caz de divort ) ,
mama dvs are dreptul odata 1/2 din apartament si il mosteneste si ea pe fostul sot cu 25 % iar dvs impreuna cu sora dvs la 75% din atentie partea tatalui

Wrong!

:yeah: