avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate nicola_ms

Activitate nicola_ms

Discuție furt intre soti
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema
Ne-am casatorit in anul 2005. In anul urmator ne-am cumparat o masina platind-o cu un avans din banii de la nunta iar restul in rate.In anul 2008 am contractat un credit de la o banca. Cu o parte din bani am achitat masina, cu o alta parte ne-am achizitionat inca o masina, iar ce a mai ramas din bani i-am depus intr-un cont urmand a ne cumpara o locuinta. Dupa 3 luni eu am ramas insarcinata iar in luna a 4-a de sarcina sotul a plecat de acasa fara nici un fel de explicatii cu o vecina din bloc. Cand eu eram la serviciu el trecea pe acasa sa isi lua din lucruri printre care si actele masinilor. Eu nu am schimbat iala de la usa sperand intr-o impacare pentru ca totusi era un copil pe drum, pe care atunci crezusem ca l-am dorit amandoi. In luna a 8-a de sarcina (2009) el a depus actele de divort, iar in 2010 s-a incheiat divortul din vina exclusiva a lui, cu obligarea la plata pensiei dar fara a cere drept de vizita din partea lui. Oricum nu il intereseaza absolut deloc acest copil, nu il cauta nici macar de sarbatori. Masinile au fost luate amandoua de catre el, pana si dublurile cheilor mi-au fost luate cu forta. Prima masina cumparata in anul 2006 el o foloseste ca taxi iar cu a doua umbla cea cu care este el acum (adica fosta vecina). In anul 2010 luna ianuarie (inca nu eram divortati) am facut o plangere la politie impotriva lui, au fost chemati si martorii, iar zilele acestea m-au sunat de la politie sa merg sa depun o noua declaratie impreuna cu martorii. Am uitat sa mentionez ca masina cu care el face taxi (cumparata cu o parte din banii de la nunta) a fost trecuta pe o firma de taxi 2007 pentru ca el lucreaza la stat si nu putea lucra si ca independent... Cand a fost chemat sa dea declaratie.. el a declarat ca prima masina ,cea cu care face si in prezent taxi (el lucrand 24 cu 72 deci are mult timp liber), "ca am fi vandut- o iar banii i-am cheltuit impreuna" ceea ce nu este adevarat.
Intrebarea mea ar fi: Este sau nu furt intre soti aceasta situatie si ce ma sfatuiti sa fac in continuare?
Va rog sa imi scuzati necursivitatea celor relatate...
Lucrez la o companie multinationala inca din clipa din care a intrat pe piata, avand tot timpul rezultate bune la evaluari. Din 1 noiembrie avem noul regulament intern al companiei si brusc "s-a constatat" ca de fapt am facut greseli - din iulie inca - si vor sa ma puna pe plan de actiune care e primul pas catre concediere. Mi s-a spus ca daca nu semnez pentru acest plan voi fi concediat fara discutii. Intrebarea mea este daca o pot face si ce sanse as avea ulterior in instanta. La ultima evaluare oficiala inca mi-au confirmat rezultatele foarte bune iar acum brusc se reiau lucruri din perioada respectiva ca si motiv pentru plan de actiune si eventuala concediere.
Buna ziua,

Am inaintat in luna iulie un dosar prima casa la BRD care insa nu ne-a fost solutionat pana acum.Banca ne-a raspuns ca doasarul a trecut de opinia juridica si e in curs de rezolvare.in 25 sept am prelungit antecontractul pana in 20 nov insa iata ca a trecut imediat si aceasta perioada iar eu tot nu am un raspuns pozitiv de la banca.initial mi-au spus ca dosarul e la fond insa nu este pe lista dosarelor in analiza.Constructorul nu mai doreste prelungire (il inteleg pentru ca au ttrecut 4 luni) eu pierd avansul de 3000 euro si raspunsuri concrete si oficiale nu am de la banca.
pot da banca in judecata pentru nerespectarea termenului?

va multumesc
Răspuns la discuția concediu sarcina si lauzie
multumesc.insemna ca pot sa imi pregatesc dosarul pentru indemnizatie:(
Buna ziua,
Am inteles ca s-a votat in senat propunerea legislativa de majorare a concediului de sarcina si lauzie de la 126 la 168 de zile.
Intrebarea mea este: as putea beneficia de aceasta majorare daca eu am nascut inainte de a se vota legea (14 iunie), iar legea s-a votat in 24 iunie. Data intrarii mele in concediu a fost 4 mai 2009.
Multumesc
Răspuns la discuția divort
Legat de pensia alimentara, am inteles ca este 30% din venitul net? Sotul lucand in MAI, imi puteti spune cum se calculeaza in aceasta situatie, deoarece el primeste si contravaloarea normei de hrana. Pot cere extrasul contului de salariu de la banca?
Pana in momentul de fata de cand s-a nascut copilul in afara faptului ca l-a inregistrat nu a facut nimic pt. el.Nu i-a cumparat nimic si nici nu mi-a dat nici un ban. Ce pot face in aceasta situatie?
Discuție divort
Luna viitoare am procesul de divort in calitate de parata. Eu am nascut de curand (8 saptamani). Intrebarea mea este: de cate ori se poate amana procesul in cazul in care nu pot sa ma prezint? Nici nu sunt de acord cu acest divort. Noi chiar am avut o casnicie perfecta timp de 3 ani! Acum a aparut si copilul! El a plecat de acasa din decembrie cu o vecina. A fost un soc pentru toti! Deocamdata vreau sa aman cat se poate. Martori am, legat de casnicia noastra. Intradevar dragoste cu forta nu se poate!
Multumesc.