avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate stefanitaorzan

Activitate stefanitaorzan

Discuție Dubla poprire
Buna ziua va rog daca mă poate ajuta cineva cu un răspuns in legătură cu o poprire pe pensie. Cazul este următorul: Am o poprire pe pensie din partea anafului de 50 % prin Casa de pensii, in contul de card ajungand doar jumatate de pensie . In fiecare luna Anaful mai trimite si catre banca 1-2 adrese de infiintare a popririi luand din cont inca 30-50 % din suma ramasa. In fiecare luna cer de la Anaf adresa de ridicarea popririi pentru banca dar nu intotdeauna o emit in timp util si banii ajung la anaf si nu mai pot fi recuperati. Ce trebuie facut pentru a obtine o adresa pe o perioada mai lunga prin care banca sa nu mai retina sumele de bani ? Mentionez este doar cont de pensii
Buna ziua, o sa prezint pe scurt situatia cu care ma confrunt. Pensionar, detine o intreprindere individuala , datorita interpretarii gresite a legii a ajuns sa datoreze anafului o suma considerabila reprezentant tva necalculat , dobanzi , penalitati ...... Anaful a trimis catre Casa de Pensii adresa de infiintare a popririi pentru fiecare categorie de datorii , rezultand in jur de 4-5 popriri . S-a dispus poprirea a 50% din pensie , in contul de card ajungand doar jumatate de pensie . Acum 2 zile Anaful a trimis de data aceasta catre banca o alta poprire reprezentand un alt impozit diferit de cele trimise la Casa de pensii retinandu-i-se inca 33% din suma deja diminuata. Va rog sa-mi spuneti daca procedura este corecta , ce este de facut in aceasta situatie , daca se pot trimite adrese catre banca , casa pensie , anaf si cam ce ar trebui mentionat in ele pentru a nu se mai popri inca odata suma deja poprita, eventual si aceasta ultima poprire sa treaca prin Casa de pensii ca si celalate si sa intre in cei 50 % ...
Plangere penala pt inselaciune la politie impreuna cu chitanta de la curier si eventual print screenuri cu discutia sau prezezentarea de pe olx. Am patit la fel mi-am recuperat banii dupa vreo 3 luni .
Răspuns la discuția CAZIER FISCAL
insolvabila , ulterior am radiat-o
Discuție CAZIER FISCAL
buna ziua
prin martie -aprilie 2014 am solicitat un cazier fiscal pentru angajare si aveam trecut intr-o rubrica o sc declarata insolvabila , prin septembrie am introdus-o in faliment , procedura s-a finalizat in martie 2015 fara atragerea raspunderii. Acum daca solicit din nou cazierul mai apare societatea daca a fost radiata? Multumesc
Discuție Datorii ANAF
buna seara,
sunt administratorul unui srl care a acumulat datorii la stat de 15000 + 3000 dobanzi/penalitati ( stopajele la sursa platite la zi). Saptamana trecuta mi-a venit un plic de la anaf prin care imi aduce la cunostinta datoriile ,data la care sa ma prezint cu un set de acte si faptul ca ma poate declara insolvabil...... Am fost am prezentat actele si mi s-a sugerat sa aduc banii in 3 zile sau sa fac esalonare (lucru care nu prea imi convine -dupa calculul lor ar trebui sa dau o dabanda de 6000 lei in 2 ani ) sau imi pune sechestru pe bunurile personale . In conditiile in care eu platesc lunar 1-2000 lei ma mai poate declara insolvabil?
Cum ar trebui sa procedez pentru a rezolva aceasta problema?
Termenul scadent este marti... astept cat mai multe raspunsuri. Multumesc
Discuție asociat
Buna ziua,
sunt asociat intr-un srl cu o singura parte sociala , in cazul intrarii in faliment ce as avea de suportat .
Buna ziua,
Imi puteti spune daca pentru o firma radiata de cel putin 2 ani mai este necesar sa pastrez toata arhiva sau doar o parte din acte ? Ce as putea arunca ?
Buna ziua ,
Voi fi executat silit pentru un card de credit , locuiesc intr-un apartament al parintilor cum pot face dovada ca un televizor, o canapea si un dormitor sunt bunuri comune ale mele si ale sotiei daca nu mai am facturile de achizitie de acum 7-8 ani?

Multumesc
Răspuns la discuția Somatie de executare
Multumesc pentru raspuns.
Da, masina a fost cumparata in timpul casatoriei . Cine face partajul? Cum se procedeaza?
Avem cumparate in timpul casatoriei: masina , 1-2 televizoare, un dormitor. Nu inteleg cum se imparte masina , cat am eu din masina , pune sechestru pe ea?