avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate Rucsy

Activitate Rucsy

=D>Felicit aceasta initiativa a doamnelor avocat de a ne impartasi din experienta dumnealor!!!
Intr-adevar, este inaltator sa te gandesti la ziua cand vei lua examenul si vei deveni avocat sau magistrat. Daca mai esti o persoana care a terminat o facultate de prestigiu, ai si lucrat alaturi de un avocat, ai avut bursa si ai promovat examenul cu o nota foarte buna, fara pile, relatii asa cum preciza doamna...totusi, mare iti va fi surpriza cand vei constata ca alergi dupa maestru, sau daca il ai venitul nu iti acopera nici macar taxele si ca trebuie sa te sacrifici pe tine insuti si pe cei din jurul tau, in speranta ca peste cativa ani vei fi plin de succes.
Mai mult decat atat, te lovesti de conceptia potrivit careia si tu va trebui sa stai cu capul plecat dedesubtul sabiei...pentru ca asa trebuie sa fie si pentru ca si ei la randul lor au trecut prin asta.
Totodata, ma bucur sa aud ca sunt si avocati care considera benefica o mica investitie in stagiari( si eu sunt de aceeasi parere):D intrucat este foarte greu sa auzi in prezent avocati de top spunand ca decat sa ii mai pui sa faca din nou stagiatura mai bine ar spala podelele.
Au reusit datorita faptului ca s-au dedicat cu pasiune profesiei, au strans din dinti la job( si categoric au avut suport din partea celor de acasa), pentru ca au fost luptatori, multa motivatie si pregatire.
Ar fi ideal ca perioada stagiului "in arena cu tigri" sa nu ne distruga ca si caractere( ci dimpotriva sa le formeze), sa pastram aceeasi mentalitate pentru ca mai tarziu cand vom avea stagiari la randul nostru sa ii tratam altfel decat am fost noi tratati, sa invatam cat mai multe si sa devenim cat mai buni din punct de vedere profesional.
Am convingerea( inca) ca restul satisfactiilor vor veni si pe parcurs!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Tin pumnii tuturor celor nedreptatiti in ceea ce priveste solutionarea contestatiilor!
Felicitari pentru tot ceea ce ati realizat iar eu zic ca sa nu dezarmati, indiferent cum se va solutiona.
Eu nu am de gand sa tin o teorie de genul "normal ca am luat pentru ca..." , asa cum au facut-o altii, in conditiile in care voi asteptati cu sufletul la gura rezolvarea contestatiilor. Ar fi nefiresc si de prost gust pana la urma...asta este parerea mea, mai ales ca examenul stim cu toti cum s-a desfasurat, stim ca in jurul nostru au fost persoane si mai putin pregatite de cat noi, stim de toate...
Tot ceea ce va pot spune ca asa ca si voi am invatat non-stop, am baut cafele, am plans( numai la gandul unei nedreptati de tipul celei care prin care treceti voi acum)
Atat cei care au promovat examenul cat si ceilalti, trebuie sa ne pregatim in continuare: nici un avocat coordonator nu va fi interesat decat de cunostintele noastre, la fel si societatile de avocatura care ofera 4000 de ron.
Fiti optimisti si sa speram ca recorectarea va fi in favoarea voastra si va reflecta intocmai pregatirea de care ati dat dovada!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Doamne ajuta sa fie bine!!!:stunned:
Ca la cap nu mai suntem bine in mod cert!:))
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Dar sa fim seriosi...cate lucrari sa fi fost de 20 de pagini?
Sa zicem ca au fost o treime...si tot finalizau corectarea. Eu cred ca mai degraba nu le-au centralizat...
Plus ca au fost si multi care au iesit din examen dupa o ora...cat sa fi scris acele persoane?
Ok...e datoria lor sa le corecteze cu maxima atentie dar deja informatiile sunt contradictorii: ieri lucrarile se deschideau( ceea ce inseamna ce deja erau corectate) iar azi iar se corecteaza sau se "cosmetizeaza' cum spunea cineva mai devreme?
Si in plus corecteaza niste profesori cu experienta( zic eu) nu sunt acum la prima corectare, astfel incat imi e greu sa inteleg de ce dureaza asa mult!:hammer:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
damora_hermosa a scris:

Vesti proaste.:(
Am sunat la UNBR intrucat secretarele de la BB au capitulat.
Raspunsul a fost: "exclus astazi, nu s-au corectat inca toate lucrarile!":((
#-o


Probabil de aceea nu mai raspund la telefoane.
Oricum e incredibil ceea ce se intampla!:((
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
WHATTTTT???#-o
Astia se joaca cu nervii nostri????
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Doamne, si ce grea e asteptarea!!!
Ca la meciuri: Hai Bucuresti!!!!:((
Va urez tuturor sa purtati noile creatii ale sezonului: ROBELEEE!!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
dreptroman a scris:

la INM nu se poate copia...poate imi explici cum poate sti cineva din afara toate grilele?

si nu s-a bruiat nici un semnal. s-a copiat in draci si azi cu hands free


Nu pot sa cred ca exista oameni atat de naivi incat sa aiba convingerea ca la INM nu se fac " misculatii". Se stie de cand lumea si pamantul. Si chiar daca nu copiaza stiu grilele asa ca...e cam tot aia.
Mai bine ne odihnim oameni buni decat sa ne gandim la ce a fost!!!:sticktongue:
Ce a fost, s-a dus! Sa privim inainte...si sa ne recuperam somnul, acum putem!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
tdkappa13 a scris:

nu pot sa zic ca nu m-a deranjat ca altii au copiat. unul dintre motive e ca de la an la an unii copiaza si reactia e hai sa le dam si mai mult ca uite ca pot. dar poate ma insel si sunt doar obosita. m-a deranjat in schimb cand mergand la baie cu tanti supraveghetoarea care a gasit de cuviinta sa se tot agite in sala a vazut ca una din persoanele care mai erau la baie de fapt nu facea stiti voi ce ci isi consulta copiutele si ii tot dadea inainte la tipa ca uite ce de treaba sunt ca te las !!! mi s-a intors stomacul pe dos... pai atunci de ce nu faci la fel cu toata lumea. si in sala facea pe tartorele.

sper totusi sa ma limitez la anul asta si sa nu mai prestez si la anul.:worthy:



Sincer asta s-a intamplat in fiecare an, nu stiu de ce trebuie sa ne miram...si anul trecut si acum 2 ani etc etc.
La fel se intampla in fiecare an, in orice facultate si la fiecare examen. Si noi am mai vorbit pe ici pe colo ca nu mai ne aduceam aminte nu stiu ce conditii...pana la urma si asta e tot "inspiratie".:))

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
Felicitari tuturor!
Au fost niste zile epuizante!!!!=D>
Referitor la cealalta problema( "inspiratiei), eu nu am vazut supraveghetori sa nu-i scoata afara pe cei ce aveau fituici. Iar eu am avut o concentrare 'debordanta" incat nici nu m-a mai interesat ce e in jurul meu!:P
Baremele intr-adevar la unele puncte sunt aiurea!#-o