avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate ancabanciu

Activitate ancabanciu

Răspuns la discuția contract colectiv de munca
ccm expira in 30 aprilie, sindicatul a cerut sa inceapa negocierile insa societatea este in insolventa cu drept de administrare ridicat partial. Inca nu se stie cine pe cine trebuie sa mandateze pentru negociere si semnare, (administratorul judiciar, consiliul local - e societatea in subordinea cl-, si s-a facut adresa la ministerul muncii in acest sens, inca nu s-a primit raspuns) asa ca nu a inceput inca nici o negociere. probabil va incepe zilele urmatoare dar se va prelungii peste durata valabilitatii CCM. Ideea este dupa expirare ce prevederi se aplica?
Buna ziua. Daca un CCM expira si nu s-au incheiat negocieriule ce se intampla, este adevarat ca pe perioada negocierilor se aplica prevederile vechiului CCM. Si un temei legal va rog. Este foarte urgent. Multumesc.
Subiect: URGENT URGENT BUGET INSOLVENTA

Buna ziua. va rog sa imi spuneti cine aproba bugetul de venituri si cheltuieli la o societate in insolventa (in perioada de observatie inca) in martie se va aproba planul de reorganizare. Suntem societate in subordinea consiliului local. Multumesc
Buna ziua. va rog sa imi spuneti cine aproba bugetul de venituri si cheltuieli la o societate in insolventa (in perioada de observatie inca) in martie se va aproba planul de reorganizare. Suntem societate in subordinea consiliului local. Multumesc
Buna ziua. daca la o societate in insolventa organele de inspectie fiscala nu se prezinta si nu intocmesc raportul prevazut de art. 102 din legea 85/2014 ce se intampla? Ce consecinte poate avea acest fapt asupra societatii?
Chiar daca notificarea de preaviz a fost data inainte de noul CCM notificare in care se prevedeau 4 salarii?
Buna ziua. Daca am avut un angajat la care i-am dat preaviz (concediere colectiva) in luna februarie 2015 in care se prevedea conform contractului colectiv de munca ca va primii patru salarii compensatorii, iar in mai s-a modificat contractul colectiv de munca cu trei salarii, intre timp preavizul a fost suspendat de concedii medicale si s-a implinit termenul de preaviz abia in septembrie 2015, cate salarii va primii salariatul patru dupa contractul in baza caruia i-am dat preavizul sau trei dupa noul contract colectiv? Multumesc
Discuție mostenire
Buna ziua. Sotul meu a decedat anul trecut. Inainte de deces a primit 1/6 dintr-o mostenire de la parinti. eu am dat o declaratie la notar ca renunt la acea mostenire. Intrebarea mea este acea parte de mostenire la care eu am renuntat revine copiilor nostrii (avem 2 copii) sau celorlalti frati ai sotului meu? Multumesc
Buna ziua. Am un angajat care a implinit varsta de 65 ani indeplineste conditiile de pensionare limita de varsta dar refuza sa faca cerere de pensionare . Ce pot sa fac intr-o asemenea situatie? Multumesc
Răspuns la discuția renuntarea la perioada de preaviz
Puteti sa imi dati si un temei legal va rog. Multumesc