Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Urgent - salarii compensatorii la concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Urgent - salarii compensatorii la concediere

Buna ziua. Daca am avut un angajat la care i-am dat preaviz (concediere colectiva) in luna februarie 2015 in care se prevedea conform contractului colectiv de munca ca va primii patru salarii compensatorii, iar in mai s-a modificat contractul colectiv de munca cu trei salarii, intre timp preavizul a fost suspendat de concedii medicale si s-a implinit termenul de preaviz abia in septembrie 2015, cate salarii va primii salariatul patru dupa contractul in baza caruia i-am dat preavizul sau trei dupa noul contract colectiv? Multumesc
Trei dupa noul c.c.m. , intrucat data concedierii a fost prorogata prin luarea acelui concediu medical.
Chiar daca notificarea de preaviz a fost data inainte de noul CCM notificare in care se prevedeau 4 salarii?
Dreptul la salarii compensatorii se naste de la data incetarii c.i.m. si nu de la data instiintarii de acordarea a preavizului.