Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua. Sotul meu a decedat anul trecut. Inainte de deces a primit 1/6 dintr-o mostenire de la parinti. eu am dat o declaratie la notar ca renunt la acea mostenire. Intrebarea mea este acea parte de mostenire la care eu am renuntat revine copiilor nostrii (avem 2 copii) sau celorlalti frati ai sotului meu? Multumesc
Oare la ce ati renunțat? La moștenirea socrilor nu aveați dreptul. Citiți ce ati scris în acea declaratie.
Dacă ați renunțat la moștenirea după sot, ce avea acesta, va fi moștenit de copii.