avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate ernest

Activitate ernest

Am X SRL, care are un teren intravilan costruibil si a cumparat toate materialele necesare construirii unei case spre vanzare. X SRL face cu Y SRL (firma de constructie ) ,un contract pentru constructia casei ,cu toate materialele cumparate de X SRL.. Intrebarea mea: Cand Y SRL ( manopera) face factura , cum procedeaza?? Trebuie sa faca factura in baza la ....... ??? Trebuie Deviz de lucrari ,cu manopera si matetialele mele ???? sau Trebuie Deviz de lucrari ,numai cu manopera??? Mulțumesc.
Se poate face donatie de teren intravilan, curs constructii ,avand 2 coproprietari X si Y, -persoane fizice (50 % fiecare din teren ) , CATRE o firma SRL, în care
DOAR un coproprietar X ,este unic asociat si adminstrator. Mulțumesc.
Persoana fizica am vandut garsoniera in 2021,folosita ca locuință. In 2022 am construit o casa noua, ( persoana fizica) pe care am vanduo, tot in 2022.
Intrebare:
1.Ce obligatii de plata am către ANAF???(Impozit,Tva,Cass,Cas,etc)
2.In 2023 ,vreau sa vand un teren catre un SRL. Ce obligatii de plata voi avea catre ANAF???
Mulțumesc mult pentru recomandare.

usr22 a scris:

iti recomand sa iti faci SPV la anaf, si prin intermediul spv ii intrebi in scris si atasezi si contractele, si asa o sa ai un raspuns scris din partea lor. Eu zic ca nu datorezi nimic altceva, dar la noi e posibil orice si legislatia e intortocheata, te poti trezi peste 2-3 ani ca vin statu si iti cere tva

Am vandut in 2021 o garsoniera pe care am cumparat o in 2017. Apoi am construit o casa în 2022 pe care am vandut o tot ,în anul 2022. Întrebarea mea : La ce impozit ma încadrez?? Eu nu am platit decat impozotul ce sa retinut la Notar. Este ok ?? Nu vreau sa am surprize ca peste cativa ani ca sunt dator catre Anaf .Mulțumesc.
Sunt administrator la o firma si am introdus cerere de insolventa.In prezent sunt pe reorganizare dar in curind voi ajunge in faliment .Intrebarea mea este :Dupa ce perioada de timp , de la intrarea in insolventa , eu ca persoana fizica , pot fi asociat / administrator intr-o alta firma????
Multumesc
Răspuns la discuția Borderou de achizitii cereale
1,Ce pot sa fac daca am achizitionat de la 3 persoane , cereale pe Borderoul de Achizitii (model 14-4-13/b)?
2. Pot sa anulez si sa fac o noua inregistrare ,pe Borderou de Achizitie ( model 14-4-13/c )?
3.De unde pot sa acizitonez B.A.( modelul 14-4-13/c)?
4.In cit timp pot sa intru in posesia lui ?
Multumesc
Am un SRL si cumpar cereale de la o persoana fizica ,trebuie sa folosesc Borderoul de Achizitii .OK.
1.Pot sa folosesc orice Bordereu de achizitii (achizitionat de pe piata ) sau trebuie sa mi cumpar unul ,cu comanda de la "Imprimeria Nationala"?????
2.Borderoul de achizitii trebuie inregistrat intr un registru in contabilitate ,inainte de a se face achizitii de cereale cu el???
3.Impozitul pe venitul agricol- 2% - trebuie sal retin eu ca firma si apoi sal dau la stat?
Detin un titlu de proprietate pt un teren agricol de 8 ha pe numele bunicului meu (decedat).Bunicul a avut 4 copii( decedatii,inclusiv tatal meu).Am ceva verisorii dar nu stiu nimic de ei (nu am adresele lor sau telefoanele lor pt ai contacta si a dezbate mostenirea,ultima adresa a matuselor mele era in Bucuresti , ce stiu eu din auzite de pe la tatal meu ,si stiu doar prenumele lor.). Mentionez ca de vreo 5 ani ma ocup personal de pamant .As vrea sa ma sfatuiti cam ce am de facut ca sa rezov aceasta situati si sa mi iau dreptul ce mi se cuvine , pt a putea sa fac o investitie pe pamantul meu ? Multumesc
Suntem bunicii si avem un singur nepot in varsta de 11 ani si jumatate.Mentionez ca pina mai acum vreo 3-4 luni totul era perfect intre mine si fica mea. .Fica mea a divortat ,si a ramas la ea copilul .Pina acum citeva luni ,copilul a fost crescut de noi : locuia la noi ,il duceam la scoala , mancare , spalare , etc.Acum ne am certat -eu cu fica mea - si ea are un nou prieten si a luat copilul mai mult cu forta de la mine( pt ca nu am vrut sa o ajut cu bani pt prietenul ei ).In urma acestui conflict avut intre noi , doua, nu pot sa-mi mai vad nepotul -nu ma lasa sa l vad , nu pot sa vorbesc cu el la telefon /internet,nu pot sai ofer nimic pt nepot ,care a fost crescut de noi , din prima zi si pina la aceasta cearta.Nepotul isi doreste sa fie cu noi, si se vede cit de mult sufera.Ce pot sa mai vorbesc cu el decit pe la scoala in pauze si atunci tot cu frica caci copilul este stresat , pedepsit si amenintat cu bataia (mereu se uita imprejur sa nu fie vazut de fica mea sau prietenul ei, caci apoi are de suferit) daca vorbeste sau primeste ceva de la mine.As vrea sa mi dati un sfat cum sar putea rezolva aceasta problema caci de discutat cu fica mea , nu se poate sub nici o forma , caci eu am mai incercat sa ma impac cu ea , de dragul nepotului-dar nu exista cale de impacare .Multumesc.