avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Drept de practica contabil
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Drept de practica contabil

Daca fac un master de contabilitate am drept de practica?Sau trebuie facultate?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:00, 27 Ianuarie 2008
Depinde ce vrei sa practici...;)
Daca vrei contabil....nu
Daca vrei economist.....da
Da' eu stiam ca, daca vrei sa faci master trebuie sa ai facultatea facuta. ....Se poate sa ma si-nsel:P
Din cate stiueu master poti sa faci la ce facultate vrei. Economist?As vrea contabil. Dar parca e prea mult trei ani;)



Daca fac un master de contabilitate am drept de practica?Sau trebuie facultate?


Din prima intrebare se intelege ca nu ai/are facultate.
In contextul acesta ti-am raspuns.
Prin "contabil" am inteles cel ce a facut doar liceul; "econonist" - contabilul cu facultate.
trebuie sa termini o facultate de profil ca sa poti practica contabilitatea, nu master-ul. La master se poate inscrie oricine are o diploma de licenta, chiar daca nu este pe acelasi profil cu facultatea terminata.
Si mai nou, ca sa poti semna un bilant trebuie sa fi expert contantabil (memebru CECAR)

Alte discuții în legătură

Drept de semnatura emateiu emateiu Buna.Sunt economist intr-o firma de un an si ceva...am terminat \"finante-banci\" si master in \"audit si convergenta contabila\"...ce conditii ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Masterat sau expert contabil Renata70 Renata70 Buna ziua, Nu stiu in ce categorie de intrebari ar trebui sa incadrez intrebarea mea. Va rog respectuos sa ma informati daca absolvirea unui masterat de ... (vezi toată discuția)
Inginer cu master in contabilitate ContSters85367 ContSters85367 Buna seara, Un inginer poate sa faca master in ASE si sa devina astfel economist cu drept de a se angaja director economic si de a semna bilantul contabil? ... (vezi toată discuția)