Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Drept de practica contabil
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Drept de practica contabil

Daca fac un master de contabilitate am drept de practica?Sau trebuie facultate?
Depinde ce vrei sa practici...;)
Daca vrei contabil....nu
Daca vrei economist.....da
Da' eu stiam ca, daca vrei sa faci master trebuie sa ai facultatea facuta. ....Se poate sa ma si-nsel:P
Din cate stiueu master poti sa faci la ce facultate vrei. Economist?As vrea contabil. Dar parca e prea mult trei ani;)

Daca fac un master de contabilitate am drept de practica?Sau trebuie facultate?

Din prima intrebare se intelege ca nu ai/are facultate.
In contextul acesta ti-am raspuns.
Prin "contabil" am inteles cel ce a facut doar liceul; "econonist" - contabilul cu facultate.
trebuie sa termini o facultate de profil ca sa poti practica contabilitatea, nu master-ul. La master se poate inscrie oricine are o diploma de licenta, chiar daca nu este pe acelasi profil cu facultatea terminata.
Si mai nou, ca sa poti semna un bilant trebuie sa fi expert contantabil (memebru CECAR)