Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general drept de semnatura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

drept de semnatura

Buna.Sunt economist intr-o firma de un an si ceva...am terminat "finante-banci" si master in "audit si convergenta contabila"...ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a putea semna actele contabile?
Trebuie sa urmati cursuri specializate de contabilitate si sa obtineti atestatul de contabil autorizat sau sa dati examen de expert contabil la CECCAR.
Puteti semna actele contabile, chiar daca nu sunteti expert contabil, daca incheiati cu societatea un contract individual de munca.
Dle.Iulian , sunt de acord cu dvs , dar cine angajeaza o persoana fara competenta in domeniu pentru a semna actele contabile?
MIHAI GRIGORE a scris:

Dle.Iulian , sunt de acord cu dvs , dar cine angajeaza o persoana fara competenta in domeniu pentru a semna actele contabile?

De unde ati dedus ca @emateiu nu are competenta in domeniu? Chiar dumnealui spune ca lucreaza "de un an si ceva intr-o firma". Poate chiar tine evidenta contabila a societatii respective, dar nu stie daca poate semna bilantul. Eu cel putin asta inteleg. Avand studii superioare economice, are competenta in domeniu. Poate nu are experienta, dar asta este cu totul altceva.
aveti diploma de economist?
daca sunteti angajata cu contract de munca ca si economist se poate semna inclusiv bilant.....