Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia pentru al 2-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia pentru al 2-lea copil

buna ziua
ma numesc Cristina si am o intrebare,am o fetita care anul acesta a implinit un an,si am nascut recent si un baiat.pentru fetitz am primit indemnizatie de crestere copil insa am inteles ca legea nu prevede acordarea indemnizatiei si pentru al 2-lea copil simultan( adica anul acesta ar fi normal sa primesc indemnizaie si pentru primul si pentru al 2-lea copil) as vea sa dau statul in judecata si pentru aceasta va rog sa-mi spuneti ce sanse am? va multumesc
1. Norma de aplicare a OUG148/2005 spune:
Art. 8. -
(1) In cazul in care persoana indreptatita, beneficiara a concediului si a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copiilor cu handicap, naste in aceasta perioada unul sau mai multi copii ori i se incredinteaza spre adoptie, i se incuviinteaza adoptia, i se dau in plasament unul sau mai multi copii ori este numita tutore, concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 1 alin. (1) din ordonanta de urgenta, se prelungeste corespunzator pana la incheierea duratei de acordare pentru cel din urma copil, conform legii, a concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda o singura indemnizatie.

2. Nu stiu ce sanse ati avea daca ati da statul in judecata. Va poate spune un avocat.