Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept abitatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept abitatie

La dezbaterea succesiunii, fratele meu a renuntat la cota parte din imobilul constructie si a optat pentru sulta. Problema este ca vrea si sulta, dar vrea si sa locuiasca mai departe in casa, desi instanta nu i-a acordat acest drept, iar eu nu vreau sa-l mai vad din cauza comportamentului pe care il are. I-am propus sa mergem la notar si sa facem un act prin care il las sa mai stea 1 an si 6 luni dar sa renunte la sulta si nu a vrut. Nu-i corect sa stea in casa si sa vrea si sulta. Pot sa-l evacuez? Multumesc.
Da, dar va trebuie o hotarare de evacuare in acest sens.
Si, mai inainte, trebuie sa-i platiti sulta; altfel va poate opune un drept de retentie - adica nu pleaca pana nu ii platiti banii.
drept de retentie asupra imobilului:-/
Dreptul de retenţie, care conferă deţinătorului unui bun al altuia posibilitatea de a refuza restituirea lui, până când creditorul lucrului îşi execută obligaţia de a plăti sumele cheltuite cu lucrul, nu este subînţeles, ci trebuie constatat de instanţă, la cererea părţii interesate.
Pai.... cam fara proces, nu vad sa-si rezolve treaba cu fratele:(
Eu i-am spus ca sa stie la ce sa se asteapte:D
Din cate imi amintesc eu o hotarare de partaj poate fi pusa in executare fara a fi nevoie sa fie dublata de o hotarare de evacuare.