Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procedura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procedura

Buna ziua
Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, "dar totusi" , care ar fi caile de a merge mai departe ?
Multumesc
Recursul ,este una dintre formele ordinare de atac,prevazut de art 299-316 Cod procedura civila
Mai exista cai extraordinare de atac:
- contestatia in anulare ,prev de art 317-321 Cod procedura civila,
- revizuirea hotararilo,prrev de art 322-328 Cpc
- recursul in interesul legii si recursul in anulare,prev de art 329-330 Cpc
Daca sentinta a fost data de tribunal, , poate fi atacata cu recurs la curtea de apel in termenul indicat. din dispozitivul sentintei, calculat de la data cand vi sa comunicat.
ynocentta a scris:
Recursul ,este una dintre formele ordinare de atac,prevazut de art 299-316 Cod procedura civila
Mai exista cai extraordinare de atac:
- contestatia in anulare ,prev de art 317-321 Cod procedura civila,
- revizuirea hotararilo,prrev de art 322-328 Cpc
- recursul in interesul legii si recursul in anulare,prev de art 329-330 Cpc

Recursul este o cale extraordinara de atac, recursul in anulare nu (mai) este reglementat legal iar recursul in interesul legii poate fi promovat doar de Procurorul general.

@bughi69
Impotriva unei hotarari irevocabile pronuntata in calea de atac a recursului puteti promova contestatie in anulare sau cerere de revizuire, in conditiile si pentru motivele strict si limitativ prevazute in art. 317 - art. 328 Cod procedura civila.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
bughi69 a scris:

Buna ziua
Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, "dar totusi" , care ar fi caile de a merge mai departe ?
Multumesc

Puteti exercita numai caile de atac extraordinare - contestatie in anulare sau revizuire - pentru motivele si in termenele expres prevazute de Codul de procedura civila.
~ Conținut șters la cerere ~