avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procedura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procedura

Buna ziua
Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, "dar totusi" , care ar fi caile de a merge mai departe ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:21, 3 Aprilie 2010
Recursul ,este una dintre formele ordinare de atac,prevazut de art 299-316 Cod procedura civila
Mai exista cai extraordinare de atac:
- contestatia in anulare ,prev de art 317-321 Cod procedura civila,
- revizuirea hotararilo,prrev de art 322-328 Cpc
- recursul in interesul legii si recursul in anulare,prev de art 329-330 Cpc
Daca sentinta a fost data de tribunal, , poate fi atacata cu recurs la curtea de apel in termenul indicat. din dispozitivul sentintei, calculat de la data cand vi sa comunicat.
ynocentta a scris:
Recursul ,este una dintre formele ordinare de atac,prevazut de art 299-316 Cod procedura civila
Mai exista cai extraordinare de atac:
- contestatia in anulare ,prev de art 317-321 Cod procedura civila,
- revizuirea hotararilo,prrev de art 322-328 Cpc
- recursul in interesul legii si recursul in anulare,prev de art 329-330 Cpc

Recursul este o cale extraordinara de atac, recursul in anulare nu (mai) este reglementat legal iar recursul in interesul legii poate fi promovat doar de Procurorul general.

@bughi69
Impotriva unei hotarari irevocabile pronuntata in calea de atac a recursului puteti promova contestatie in anulare sau cerere de revizuire, in conditiile si pentru motivele strict si limitativ prevazute in art. 317 - art. 328 Cod procedura civila.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Aprilie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
bughi69 a scris:

Buna ziua
Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, "dar totusi" , care ar fi caile de a merge mai departe ?
Multumesc


Puteti exercita numai caile de atac extraordinare - contestatie in anulare sau revizuire - pentru motivele si in termenele expres prevazute de Codul de procedura civila.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa recurs unde ma adresez? moisemarin moisemarin tatal meu a murit si m-am judecat 4 ani cu cea de-a doua sotie a lui pentru procentul ce mi se cuvine din cele 2 case pe care le-a dobandit impreuna cu tatal ... (vezi toată discuția)
Cai extraordinare de atac impotriva unei sentinte irevocabile supreme.house supreme.house In urma cu ceva timp am primit o amenda de la itm am contestat procesul verbal la judecatorie si am cistigat dupa care itm-ul a facut recurs la tribunal si sa ... (vezi toată discuția)
Pot ataca hotararea curtii de apel? mustafa iasar mustafa iasar Daca am castigat la tribunal si la curtea de apel am pierdut il mai pote ataca ,daca da unde.Multumesc (vezi toată discuția)