Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot ataca hotararea Curtii de Apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot ataca hotararea Curtii de Apel?

Daca am castigat la tribunal si la curtea de apel am pierdut il mai pote ataca ,daca da unde.Multumesc
O hotarare devenita irevocabila mai poate fi atacata doar prin exercitarea cailor de atac extraordinare : contestatia in anulare si/sau revizuire.
Aceste cai se pot exercita in conditiile (motive si termene) strict prevazute de art.317-328 din Codul de procedura civila.
Stimat forumist,

Nu ați menționat ce ați pierdul la Curtea de Apel: apelul sau recursul?
am piertdut recursu
Stimat domn,

Față de pierderea recursului, din punctul meu de vedere nu mai puteți ataca hotărârea.

Căile extraordinare, descrise de colegul @freeelis, precum v-a spus și el, privesc situații speciale, care nu sunt aplicabile în marea majoritate a cazurilor.

Cu stimă.
am si eu asa..??
am facut recurs pe 304 pct 6 cpc si am facut si revizuire pe 322 pct 2 cpc
sunt in recurs dar se judeca revizuirea fondului si nu stiu ce sa fac:">
am hot contradictorii....daca ....??
e vb de reconventionala mea..