avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot ataca hotararea Curtii de Apel?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot ataca hotararea Curtii de Apel?

Daca am castigat la tribunal si la curtea de apel am pierdut il mai pote ataca ,daca da unde.Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters258703 , utilizator 13:58, 23 August 2012
O hotarare devenita irevocabila mai poate fi atacata doar prin exercitarea cailor de atac extraordinare : contestatia in anulare si/sau revizuire.
Aceste cai se pot exercita in conditiile (motive si termene) strict prevazute de art.317-328 din Codul de procedura civila.
Stimat forumist,

Nu ați menționat ce ați pierdul la Curtea de Apel: apelul sau recursul?
am piertdut recursu
Stimat domn,

Față de pierderea recursului, din punctul meu de vedere nu mai puteți ataca hotărârea.

Căile extraordinare, descrise de colegul @freeelis, precum v-a spus și el, privesc situații speciale, care nu sunt aplicabile în marea majoritate a cazurilor.

Cu stimă.
am si eu asa..??
am facut recurs pe 304 pct 6 cpc si am facut si revizuire pe 322 pct 2 cpc
sunt in recurs dar se judeca revizuirea fondului si nu stiu ce sa fac:">
am hot contradictorii....daca ....??
e vb de reconventionala mea..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura bughi69 bughi69 Buna ziua Dupa recursul unui proces de contencios administrativ daca acesta a fost nefavorabil, \"dar totusi\" , care ar fi caile de a merge mai departe ? ... (vezi toată discuția)
Revizuire clyde2010 clyde2010 Intr-un dosar de partaj(bunuri comune si mostenite) s-a facut apel impotriva sc de la fond,dupa care s-a facut apel la CA competenta si curtea a respins ... (vezi toată discuția)
Cai de atac Marta Tot Marta Tot Ce cai extraordinare de atac exista in cazul respingerii de catre ICCJ a unei cereri de revizuire a unei hot.def. si irev.? (vezi toată discuția)