Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ajutor - posibil concubinaj; el major, ea minora
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ajutor - posibil concubinaj; el major, ea minora

am o relatie cu un baiat de 21 ani de 2 aniil iubesc si ma iubeste eu am 15 ani.Daca eu vreau sa ma mut de buna voie la el acasa si parintii nu sunt de acord ce se poate intampla..?????si la fel dac eu am intretinut relatii sexuale cu el tot de buna voie parintii pot sa ii faca vreun rau???astept raspuns urgent va multumesc:">
#-o:O:)). tare intrebarea pentru forumul asta.
Cred ca la varsta asta ar trebui sa asculti de parinti, ca ei stiu ce este mai bine pentru tine deocamdata. Acum ar fi bine sa copilaresti.
AVOCAT ZAHARIA CALIN FLORIN, Avocat
Din fericire sau din nefericire pentru dvs,cum considerati,parintii nu prea pot face nimic,daca se dovedeste ca relatiile dintre dvs.au avut loc,dupa implinirea varstei de 15 ani,cu acordul dvs si fara a exista o promisiune din partea acestuia ca se va casatori cu dvs.,dar si daca relatiile intime dintre dvs.,nu au avut loc in prezenta altor minori.
Iar daca"prietenul" dvs.are si posibilitati materiale pentru a va intretine si a a va ajuta sa deveniti ceva in viata,nu vor fi probleme.
Pe de alta parte-si aceasta v-o afirma un barbat cu ceva experienta de viata-am vazut multe femei,care toata viata s-au limitat la a fi"brelocul" barbatului,iar dupa ce relatia, dintr-un motiv sau altul ,s-a incheiat,si-au gasit cu greu rostul in viata,
Dvs.sunteti aceea care trebuieste sa meditati asupra tuturor aspectelor ,dar mai ales asupra viitorului dvs.

N.B.
Cred ca in aceasta etapa a vietii sfatul distinsului avocat Z.F.Calin este cel mai firesc,dar si cel mai usor de realizat pentru ca anii copilariei nu se mai intorc niciodata si uneori este foarte greu sa fii matur,sa fii coplesit de greutatile vietii inca din timpul unei copilarii... ratate
Radu Gabrian, Mediator
Nu crezi ca esti un pic...cam tanara?El, ar trebui sa fie mai matur.Pana la majorat,parintii tai ,raspund pentru tine. Tu ,ce crezi?
Muresan Felicia, utilizator
Sunt de acord cu dl.R.gabi. La 15 ani totul in viata pare roz. Sfatul meu este sa nu va certati in nici un caz cu parintii dvs fiindca ei sunt singurele persoane care va vor 100% binele!
Prietenul dvs nu poate pati nimic , iar , daca mai asteptati un an de zile va puteti si casatori cu el , daca asta doriti. Conform Codului Familiei , la 15 ani va puteti casatori cu acordul parintilor , iar de la 16 ani va puteti casatori fara a mai avea nevoie de acordul lor!B-)
Succes , calm si rabdare!
B-)
Ghinion!
Societatea noastra pedepseste intretinerea de relatii sexuale cu un minor chiar daca raportul este consimtit de catre minor, minor fiind copilul de pana la 18 ani!
Sunt si exceptii!
E mai complicat de explicat in doua trei cuvinte! Tin numai sa iti reamintesc ca sunt destule exemple pe forum!
Sunt mai multe variante de luat in calcul, insa prima si cea mai periculoasa esta ca daca parintii tai nu sunt de acord o simpla reclamatie si prietenul tau ajunge la inchisoare!
Propun sa mai ai un pic de rabdare, pana faci 16 ani, apoi cu acordul si consimtamantul celor de la Protectia Copilului, Asistenta Sociala de la primaria de domiciliu si al parintilor tai sa te casatoresti legal!
Asa sunt deocamdata legile in aceasta tara!
Incearca sa comunici totusi cu parintii tai si nu te incapatana pentru ca altfel acestia, la incapatanare, va pot face mult rau. Tie si prietenului tau!
Sfaturile sunt date pentru a fi ascultate iar nu urmate, dar te rog sa ma crezi ca am destula experienta cu mame minore si copii acestora intrati in sistemul de protectie sociala!
Spre deplina ta informare dute la Directia pentru Protectia Copilului din zona ta de domiciliu si ai sa gasesti personal care sa te informeze pentru a putea lua o decizie in relativa cunostiinta de cauza.
Este greu sa fii adult, multa bafta!
Mircea Sorin Ganea, Consilier juridic