Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar

Avocatul stagiar, care a promovat examenul de intrare in avocatura, trebuie sa-si gaseasca un maestru, sau poate merge direct la INPPA?
In cazul in care trebuie sa-si gaseasca un maestru, are vreo sansa daca nu are pile in domeniu? Ce parere aveti?
Da,dupa promovarea examenului de admitere in Barou,avocatul stagiar trebuie sa isi gaseasca un maestru,el neputand merge direct la INPPA.
Personal cred ca exista sanse sa iti gasesti un avocat coordonator si fara "cunostinte"in domeniu.Bineinteles,nu este usor,dar se poate.
Mult succes!
Trebuie sa-si gaseasca un avocat coordonator de stagiu, "maestru", cum spuneti dvs.
Nu toata lumea are pile.
Multumesc Luiza!
Trebuie sa iti gasesti singura un avocat coordonator si nu cred ca este neaparat nevoie sa ai pile. In functie de pretentiile tale financiare care trebuie sa nu fie exagerate poti sa gasesti un birou foarte bun de avocatura care sa te angajeze!B-)
Succes!
:luck: