avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizare activitati secundare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizare activitati secundare

Am si eu nevoie de un ajutor.
Pentru a desfasura o activitate ce se regaseste in obiectul de activitate secundar inscris in actul constitutiv este necesare autorizarea acesteia in prealabil, prin depunderea unui anumit tip de declaratie la Registrul Comertului? Sau prin faptul ca ele sunt scrise in actul constitutiv automat sunt autorizate pentru functionare si nu mai sunt necesare alte operatiuni .
Cel mai recent răspuns: Romică Stoica , Consilier juridic 21:58, 6 Februarie 2007
consider ca nu mai sunt necesare alte operatiuni, atata timp cat tu ai fost autorizat sa desfasori o anumita activitate, fie ea si secundara.
Orice activitate, fie ea principala sau secundara nu poate fi desfasurata decat daca te duci la ORC si o autorizezi. In cele mai multe acte constitutive se inscriu foarte multe coduri CAEN la activitati secundare, dar ele nu se si autorizeaza de la momentul infintarii societatii......deci, te duci la ORC cu declaratia model 2 sau 3 si restul de acte......Succes



Orice activitate, fie ea principala sau secundara nu poate fi desfasurata decat daca te duci la ORC si o autorizezi. In cele mai multe acte constitutive se inscriu foarte multe coduri CAEN la activitati secundare, dar ele nu se si autorizeaza de la momentul infintarii societatii......deci, te duci la ORC cu declaratia model 2 sau 3 si restul de acte......Succes

poti indica, te rog, actul normativ:-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Necesitatea schimbarii codului caen pentru activitate secundara Gigel Vieru Gigel Vieru Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca am un srl cu un cod caen 6311- Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe - activitate ... (vezi toată discuția)
Adaugare obiecte de activitate - acte necesare vasilemihaela23 vasilemihaela23 Doresc sa mai adaug un obiect de activitate secundar (un nou cod CAEN) la cele 50 de puncte de lucru deja infiintate ale societatii noastre si vreau sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Autorizare activitati secundare - obligatia de a le desfasura dupa infiintarea societatii WebDesign WebDesign Buna ziua! Daca autorizez la ORC mai multe activitati secundare, sunt obligat sa desfasor acele activitati imediat? Asa mi-a zis avocata care mi-a intocmit ... (vezi toată discuția)