Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizare activitati secundare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizare activitati secundare

Am si eu nevoie de un ajutor.
Pentru a desfasura o activitate ce se regaseste in obiectul de activitate secundar inscris in actul constitutiv este necesare autorizarea acesteia in prealabil, prin depunderea unui anumit tip de declaratie la Registrul Comertului? Sau prin faptul ca ele sunt scrise in actul constitutiv automat sunt autorizate pentru functionare si nu mai sunt necesare alte operatiuni .
consider ca nu mai sunt necesare alte operatiuni, atata timp cat tu ai fost autorizat sa desfasori o anumita activitate, fie ea si secundara.
Orice activitate, fie ea principala sau secundara nu poate fi desfasurata decat daca te duci la ORC si o autorizezi. In cele mai multe acte constitutive se inscriu foarte multe coduri CAEN la activitati secundare, dar ele nu se si autorizeaza de la momentul infintarii societatii......deci, te duci la ORC cu declaratia model 2 sau 3 si restul de acte......Succes

poti indica, te rog, actul normativ:-/