Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anunt prenatal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anunt prenatal

Va rog frumos,am si eu o nelamurire in ceea ce priveste concediul de maternitate,mai exact daca exista un termen stabilit de lege in care trebuie sa anunt angajatorul ca voi intra in prenatal?Mentionez ca am adus deja la cunostiinta faptul ca sunt insarcinata printr-o adeverinta de la medicul de familie!Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
tot de la medicul de famile trebuie s-a primiti prenatalul care se acorda pe o perioada de 126 de zile inainte de nastere
deci dvs trebuie sa mergeti la medicul de familie si acesta o sa va elibereze concediu medical pe care-l aduceti la locul de munca , nu trebuie sa anuntati angajatorul , concediu medical este baza legala
Nu exista, este un concediu medical pe care il veti anunta la data la care il veti primi de la medic.
gdragos a scris:

tot de la medicul de famile trebuie s-a primiti prenatalul care se acorda pe o perioada de 126 de zile inainte de nastere
deci dvs trebuie sa mergeti la medicul de familie si acesta o sa va elibereze concediu medical pe care-l aduceti la locul de munca , nu trebuie sa anuntati angajatorul , concediu medical este baza legala

Ce bine ar fi sa ne documntam inainte...126 de zile este toto concediul de maternutate prenatal si postnatal...#-o...din ce scrieti nu postnatalul nici nu s-a inventat!

dupa ce va da concediul prenatal medicul de familie, il depuneti la angajator. orice caz, pana atunci anuntati-l in scris despre faptul ca sunteti insarcinata
av.antoanelageaman a scris:

gdragos a scris:

tot de la medicul de famile trebuie s-a primiti prenatalul care se acorda pe o perioada de 126 de zile inainte de nastere
deci dvs trebuie sa mergeti la medicul de familie si acesta o sa va elibereze concediu medical pe care-l aduceti la locul de munca , nu trebuie sa anuntati angajatorul , concediu medical este baza legala

Ce bine ar fi sa ne documntam inainte...126 de zile este toto concediul de maternutate prenatal si postnatal...#-o...din ce scrieti nu postnatalul nici nu s-a inventat!

dupa ce va da concediul prenatal medicul de familie, il depuneti la angajator. orice caz, pana atunci anuntati-l in scris despre faptul ca sunteti insarcinata

da intradevar aveti dreptate cele 126 de zile cuprinde ambele concedii , din incercare de a raspunde cat mai repede , scuze dar esentialul era s-a mearga la medicul de famile care este singurul in masura sa o ajute
ContSters112978, utilizator
concediu medical eliberat de medicul de famile ,indiferent daca este de boala obisnuita,urgenta medico chirurgicala sau concediu de maternitate se aduce la cunostiinta angajatorului cat mai urgent, altfel riscati o desfacere de contract pentru abatere disciplinara Ex : Absente nemotivate