Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturile parintesti

Buna ziua! in ce conditii un copil de 2ani este incredintat tatalui? daca mama nu are alte bunuri decat locuinta parintilor (undeva la tara) si un salariu mic, iar tatal un apartament si un salariu mare este posibil sa-i fie incredintat lui?
multumesc!
in functie de probele ce se vor administra, de interesul superior al minorului, instanta va decide
Instanta de judecata,in functie de conditiile de crestere si educare (inclusiv situatie materiala,locuinta) ale fiecaruia dintre parinti,de probatoriul administrat (acte,martori,ancheta sociala efectuata in cauza) si tinand seama de interesul superior al copilulu,va hotari caruia dintre parinti ii va fi incredintat.
Atata vreme cat si mama copilului are unde locui si are venituri,dar avand in vedere si varsta minorului,consider ca si aceasta are sanse sa ii fie incredintat copilul.
Parerea mea este ca , indiferent ca aveti salariul mult mai mic decat al fostului sot, faptul ca aveti unde sa locuiti si ca aveti o sursa de venit va da sanse foarte mari pentru obtinerea custodiei asupra minorului. Si beneficiati de avantajul ca sunteti femeie , lucru de care instanta de judecata tine cont , tocmai luand in considerare instinctele materne si grija pe care o acorda mamele copiilor!
Succes!
:luck:
MIHAI GRIGORE, Avocat