avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum se calculeaza somajul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum se calculeaza somajul?

cum se calculeaza somajul?
Cel mai recent răspuns: romanik , utilizator 10:48, 7 Aprilie 2010
Legea 76/2002, legea somajului, va lamureste in legatura cu acest lucru.
In principiu, indemnizatia de somaj este de 75% din salariul minim pe economie, la care se adauga un procent din salariu in functie de vechimea in munca. Si la stabilirea perioadei de acordare se tine cont de vechime.
75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata (adica cei 600 lei), la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale, diferentiate dupa cum urmeaza:

a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

clio06 a scris:

75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata (adica cei 600 lei), la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale, diferentiate dupa cum urmeaza:

a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.




75% din minimul pe economie 600 lei= 450 lei+cota procentuala in care va incadrati
Somajul se calculeaza astfel:se face media pe ultimele 12 salarii brute si se calculeaza 10 % din aceasta medie.La asta se adauga 450 lei care reprezinta somajul minim pe economie.De fapt de la asta se pleaca.La 450 lei se adauga 10% din media pe ultimele 12 luni.10 % din total brut pe ultimele 12 luni.
si bineinteles depinde de vechime.Acel 10% este pt. persoanele cu cel putin 20 de ani vechime.cineva a postat mai sus, foarte corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata somaj marinica71 marinica71 am o vechime in munca de 18 ani cate luni pot beneficia de ajutorul de somaj si ce suma? (vezi toată discuția)
Somaj grigoroscuta carmen grigoroscuta carmen am 33 ani vechime in munca si acum intru in somaj.Pentru ce perioada mi se acorda somaj si cum se calculeaza acesta? Va multumesc (vezi toată discuția)
Calcul somaj lenus 959 lenus 959 buna ziua recent mi-am depus dosarul de somaj si mi s-a calculat o indemnizatie de 547 lei,mentionez ca am peste 30 ani vechime si media salariului pe 12 ... (vezi toată discuția)