Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
BOMBA!
Bugetarii din primarii isi maresc salariul cu 25% ca din 1 iunie, cand se aplica reducerea, sa ramana cu acelasi salar!!!!!
Frumos, isi bat joc de noi privatii, eu propun, ca 6 luni sa nu plateasca privatii darile la stat (masura de a lansa economia, banii fiind indreptati spre investitii) si bugetarii sa stea acasa, traiasca fara salar (eventual sa primeasca 300 lei ajutor social), iar daca nu le convine sa vina si ei la munca la patroni unde nu stau, nu au program scurt, nu au sporuri, nu se platesc orele suplimentare etc.
Alta stire!
Bugetarii vor sa primeasca zilele de sarbatoare legala care cad la sfarsit de saptamana in timpul zilelor lucratoare!!!! Nu stiu cum sa mai fuga de la munca!!!!

RUSINE BUGETARI! TRAIASCA NESIMTIREA! TRAIASCA ROMANIA MAMA TUTUROR POSIBILITATILOR BUGETARILOR SI CONDUCATORILOR!
lorelayold76, utilizator
danimik a scris:

Eu am o alta propunere: ce-ar fi daca cei care contribuie la bugetul de stat (sanatate, invatamant, administratie, etc.) ar face o greva ... fiscala.

Asa cum domnii bugetari sunt nemultumiti de lefuri (dar tin cu dintii de scaune) si refuza sa-si faca treaba pentru care iau salariu, asa si cei care contribuie la buget sa refuze sa-i plateasca ... sa le plateasca incompetenta si dezinteresul ...

Da, chiar refuza. Am la politie reclamatii penale de anul trecut, inregistrate sub lucrari cu autori cunoscuti, dar am fost si la seful de birou: cica "nu se fac anchete penale, astea-s povesti"; si alte bazaconii ce mai indruga el acolo. Alta data faceau la fel ca cica nu-si primisera tot vreo 25%. Ce-ar fi sa li se ia si ceilalti 75%, macar sa fie corect de ce nu-si fac treaba cu asemenea tupeu? =D>
Daca nu vreti sa aprofundati tema, va intreb daca stiti cati profesori de geografie, religie, biologie, sport etc. dau meditatii. Ceilalti, destul de putin la numar, o fac in timpul lor liber, iar acesta trebuie platit. De cate ori ati mituit doctorii, care iau aceste spagi in timpul lor de lucru? Poate ca doriti sa reformati invatamantul, mai bine ca Gh. Lazar si nu vreti s-o spuneti. Mai aflati ca Anglia, tara adevarata, cu multe valori consolidate, are 2 mari prioritati : invatamantul si sanatatea. Inainte sa emiteti pareri de astea proletare si heirupiste, pornite din supararea ca se apropie "marea blocada" a anului scolar, cautati cauza si nu efectul faptelor ce se petrec, de 20 de ani, intr-o tara rupta de hotie, minciuna si coruptie. Raspunsul la intrebarea "ce vina au copiii?" se afla la guvern si nu doar acolo.
-diferenta intre sistemul sanitar si invatamant este ca doctorii tac si isi vad de treaba si nu fac greva afectand pacientii.....invatamantul se razbuna pe copii!!!!

-mama mea a fost contabila intr-un liceu si stiti cate sporuri aveau profesorii?
36 de sporuri pe an astfel ca aveau niste venituri......dar nu are rost sa discutam faptul ca atata timp cat veniturile erau mari la bugetari nimeni nu a facut greva, acum se cere 6 luni de sacrificiu (25% din venit) toti sar in sus.
De ce nu s-au rasculat bugetarii in urma cu ani de zile cand au vazut ca se fac atatea nelegalitati si ca mafia se extinde in institutiile de stat? raspunsul este ca ri inchideau ochii pt ca le cresteau veniturile in buzunar( de pe urma campaniilor electorale si altele)
Acum scad veniturile pana in 31 decembrie 2010 si fac greva pentru a schimba conducerea, ca aceasta sa nu schimbe nimic si sa tragem tot noi privatii care suntem la numar mai putini decat ei.

Vai Romanie...unde vom ajunge?
lorelayold76 a scris:

-diferenta intre sistemul sanitar si invatamant este ca doctorii tac si isi vad de treaba si nu fac greva afectand pacientii.....invatamantul se razbuna pe copii!!!!

-mama mea a fost contabila intr-un liceu si stiti cate sporuri aveau profesorii?
36 de sporuri pe an astfel ca aveau niste venituri......dar nu are rost sa discutam faptul ca atata timp cat veniturile erau mari la bugetari nimeni nu a facut greva, acum se cere 6 luni de sacrificiu (25% din venit) toti sar in sus.
De ce nu s-au rasculat bugetarii in urma cu ani de zile cand au vazut ca se fac atatea nelegalitati si ca mafia se extinde in institutiile de stat? raspunsul este ca ri inchideau ochii pt ca le cresteau veniturile in buzunar( de pe urma campaniilor electorale si altele)
Acum scad veniturile pana in 31 decembrie 2010 si fac greva pentru a schimba conducerea, ca aceasta sa nu schimbe nimic si sa tragem tot noi privatii care suntem la numar mai putini decat ei.

Vai Romanie...unde vom ajunge?

Medicii tac pentru ca primesc din greu. Si bravo lor. La asa sistem bine platit asa servit.
36 sporuri? Pai, poate ni se spuneti si noua pentru ca nu le cunoastem.