avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
porto

ucrati la privat si platiti impozit la bugetul de stat. Cei de la stat nu platesc acelasi impozit?
De unde ideea ca privatul sustine bugetarul nu stiu. Vorbiti de mafioti. Cine sunt mafiotii? profesorii? Ei saracesc tara asta? Vai de noi...........


-aveti cumva profit din care va platiri salariile? salariile va vin de la buget
-mafiotiii sunt cei de la conducerea tuturor institutiilor, organizatiilor si partidelori, iar noi nu am miscat un deget cand se umflau salariile la stat si se inmulteau posturile, iar acum ca afecteaza buzunarul nostru iesim in strada cu riscul de a distruge tara.


Vom vedea ce se intampla, eu astept sa vad daca stau in tara sau plec in alta parte.
Mult noroc tuturor.
Apropro, cunosc si stiu personal situatia din invatamant (sunt 10 % din ei care pot sa zic ca oropsiti...restul stati mult mai bine ca 70% din angajatii la patron)
lorelayold76 a scris:

porto

ucrati la privat si platiti impozit la bugetul de stat. Cei de la stat nu platesc acelasi impozit?
De unde ideea ca privatul sustine bugetarul nu stiu. Vorbiti de mafioti. Cine sunt mafiotii? profesorii? Ei saracesc tara asta? Vai de noi...........





-aveti cumva profit din care va platiri salariile? salariile va vin de la buget
-mafiotiii sunt cei de la conducerea tuturor institutiilor, organizatiilor si partidelori, iar noi nu am miscat un deget cand se umflau salariile la stat si se inmulteau posturile, iar acum ca afecteaza buzunarul nostru iesim in strada cu riscul de a distruge tara.


Vom vedea ce se intampla, eu astept sa vad daca stau in tara sau plec in alta parte.
Mult noroc tuturor.
Apropro, cunosc si stiu personal situatia din invatamant (sunt 10 % din ei care pot sa zic ca oropsiti...restul stati mult mai bine ca 70% din angajatii la patron)





Profit in invatamant. Hm. Banuiesc ca aveti copil. Daca nu aveti probabil ca o sa aveti intr-un anume viitor. Faptul ca, copilul dumitale (va)scrie, citeste si evolueaza pe scara asta a vietii, nu se datoreaza si scolii, dascalilor sai? Nu cine stie ce, dar cat de putin conteaza. Profit? Nu as mai fi intrebat daca eram in locul dumitale. Ca si medicii. Exact, ce profit au? Dar faptul ca se lupta pentru vietile oamenilor este atat de neinsemnat? dreptate avea cineva cand ne spunea ca societatea romaneasca nu este decat una de consum. O scoala particulara ce profit are? In afara faptului ca plateste impozit la stat ca oricare alt muritor de rand?Si daca are un profit este ca se platesc taxe. Taxe mari si foarte mari. Ne rezumam la bani, profit si atat. Da s-au umflat salariile dar cui? Doar 10%? Poate 50%.
Si daca tot ne pasa de tara asta, de ce nu ati sesizat undeva de ceea ce se intampla la stat? Aveati tot dreptul. Dar undeva lucrurile( stat-privat) se amesteca.

romanik a scris:

Eu am spus ca nu este cazul sa se generalizeze, ca sunt salarii mici in invatamant.Asa cum unii sustin ca pensiile sunt f. mici.Sunt salarii mici ,medii si f. mari in invatamant,la personalul didactic si auxiliar.Asa cum sunt pensii intre 400 lei si 1570 lei in Romania.Si nu putem spune:"Pensiile sunt mici in Romania",sau "salariile sunt mici in invatamant".Asta era ideea.




Credeti ca o pensie de 300 ron e mare? Un salariu de 800 ron e mare?
porto
Si daca tot ne pasa de tara asta, de ce nu ati sesizat undeva de ceea ce se intampla la stat? Aveati tot dreptul. Dar undeva lucrurile( stat-privat) se amesteca.


eu nu fac parte din sindicat sa stiu situatia reala si sa inchid ochii, eu am crezut in cresterea reala a economiei asa cum au crezut majoritatea din aceasta tara...iar acum ca aiesit la iveala adevarul si trebuie sa facem ceva, ma doare sufletul ca nu sunteti in stare sa renuntati 6 luni la 25% din venit.

-oricum mai bine pledati sa nu se scada venitul celor care au sub 1000ron la salariati si pensionari, dar dupa manifestatii se intelege ca nu vreti la nimeni sa se reduca venitul...aici este durerea mea.

O zi buna tuturor.

lorelayold76 a scris:

porto
Si daca tot ne pasa de tara asta, de ce nu ati sesizat undeva de ceea ce se intampla la stat? Aveati tot dreptul. Dar undeva lucrurile( stat-privat) se amesteca.


eu nu fac parte din sindicat sa stiu situatia reala si sa inchid ochii, eu am crezut in cresterea reala a economiei asa cum au crezut majoritatea din aceasta tara...iar acum ca aiesit la iveala adevarul si trebuie sa facem ceva, ma doare sufletul ca nu sunteti in stare sa renuntati 6 luni la 25% din venit.

-oricum mai bine pledati sa nu se scada venitul celor care au sub 1000ron la salariati si pensionari, dar dupa manifestatii se intelege ca nu vreti la nimeni sa se reduca venitul...aici este durerea mea.

O zi buna tuturor.




Din punctul meu de vedere sa se scada. Dar acolo de unde au sa scada. Vedem alesii nostrii care au salarii foarte mari si beneficii pe masura. Eu nu am nimic importriva. Cat legat de faptul ca nu suntem dispusi sa renuntam la 25% pentru 6 luni. Eu nu sunt dispusa sa platesc acesti bani pentru huzurul unora, pentru plimbari si pentru distractiile lor. De fapt cine platesc? Platesc copii nostrii. Iau din ceea ce trebuie sa-i ofer copilului meu sa platesc ce? Si pentru ce? Daca v-ati uitat cu atentie printre manifestanti, 70 % aveau venituri intre 600 si 800 ron. Saracii , urlau de bine acolo.

Alte discuții în legătură

Contestare regulament scolar lucianrosca lucianrosca Se poate contesta un regulament scolar care ar prevede ca elevii nu au voie sa detina (chiar inchise) telefoane mobile in scoli? (vezi toată discuția)
E permis ca elevul sa primeasca test din materie nepredata? zanaisa zanaisa Va rog sa imi spuneti daca este legal sau normal ca un elev sa primesca test din materie nepredata ,ci conspectata din manual, deci neexplicata si ce ar ... (vezi toată discuția)
Greva parinti scoala cu televiziune buna ziua, pentru a protesta ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru a protesta fata de abuzurile pe care un copil cu CES care agreseaza ceilalti copii din clasa dar care ... (vezi toată discuția)