avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... greva din invatamant pt. copiii din an terminal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

greva din invatamant pt. copiii din an terminal

Copilul meu este cls.VIII la o scoala din Buzau.dupa 12 martie nu au mai mers la ore, caci este greva.Saptamana asta este vacanta.Pe 5 si 11 Mai au de sustinut teste nationale la romana si matematica.Teste care reprezinta 25 % din media de intrare la liceu.La unele scoli, in oras sau la tara,in judetul Buzau, s-au tinut orele, deci s-a predat materia care li se va da la aceste teste.La scoala copilul meu nu s-a predat materia din luna respectiva.Este legal sa abuzeze in modul acesta de copiii?Am vorbit cu un profesor sa intreb daca se va recupera materia din acesta luna,pierduta, si mi s-a spus ca ei vor sa inghete anul, nici nu poate fi vorba de recuperat materia.
Ce putem face noi ca si parinti in situatia de fata?
danimik a scris:

A, si inca ceva: domnii si doamnele care protesteaza sunt platiti si pentru zilele in care au fost in greva?


Stai linistit ca nu sunt platiti.
lorelayold76 a scris:

-ma intreb, este vina copiilor ca se reduc veniturile salariale?
-chiar nu este in stare invatamantul sa faca 6 luni de sacrificiu???
-chiar trebuie sa ne sacrificam noi de la privat inca 20 de ani, sau chiar mai mult?
-spunea o doamna grevista: ce se face, anul acesta nu mai poate pleca in concediu!!!! eu de la privat nu am mai plecat de ANI si ANI in concediu!!!



-eu cred ca nu se vor lua aceste masuri din cauza bugetarilor(o parte din ei, adica sindicalistii) si astfel noi de la patroni vom pleca iar in tarile vecine si astfel bugetarul va muncii si la privat sa poata cotiza la stat pentru a primi salariul de la buget :)). Mi-e mila de pensionarii care nu mai pot muncii si nici pensia nu cred ca o vor mai primi.
Ne meritam soarta ca suntem prea rai, toleram mafiotii 20 de ani si le sarim in cap muncitorilor care sustin tara.#-o
Zilele de greva sunt platite de catre sindicalisti doar celor care au cotizat la sindicat, adica doar membrilor....restul iesiti in strada pe gratis




ucrati la privat si platiti impozit la bugetul de stat. Cei de la stat nu platesc acelasi impozit?
De unde ideea ca privatul sustine bugetarul nu stiu. Vorbiti de mafioti. Cine sunt mafiotii? profesorii? Ei saracesc tara asta? Vai de noi...........

Nu ma puteti convinge deoarece eu stiu cazuri in jud.Buzau,unde si-au primit cei 100 de euro,pana in februarie.Asa cum stiu si ca exista secretara la o sc. gen.la tara care incaseaza 1900 lei salariu.Am vazut cu ochii mei.Din respect,nu ma contrazice-ti.Nu-mi place cand imi este subestimata inteligenta.Eu cred ca din categoria bugetarilor din invatamant fac parte si cadre didactice cu 800-1000 lei,lunar si personal auxiliar si cadre cu peste 1700-1900 lei salariu net,lunar.Cu ce il umfla de iese atat.....nu discut.Dar cert este ca exista.Va dau cuvantul meu.Aici pe forum ma poate contrazice cine vrea, dar eu stiu care este realitatea.
romanik a scris:

Nu ma puteti convinge deoarece eu stiu cazuri in jud.Buzau,unde si-au primit cei 100 de euro,pana in februarie.Asa cum stiu si ca exista secretara la o sc. gen.la tara care incaseaza 1900 lei salariu.Am vazut cu ochii mei.Din respect,nu ma contrazice-ti.Nu-mi place cand imi este subestimata inteligenta.Eu cred ca din categoria bugetarilor din invatamant fac parte si cadre didactice cu 800-1000 lei,lunar si personal auxiliar si cadre cu peste 1700-1900 lei salariu net,lunar.Cu ce il umfla de iese atat.....nu discut.Dar cert este ca exista.Va dau cuvantul meu.Aici pe forum ma poate contrazice cine vrea, dar eu stiu care este realitatea.



Nu ma puteti convinge nici pe mine daca expuneti problema general. In foarte multe judete ale tarii s-au dat 0 lei sau 1 mil din cei 4 mil- 100E. Asa a fost ultima data. De atunci.............Cat legat de secretari.........pai discutia a fost legata de profesori, nu de secretari. Ma bucur ca recunoasteti ca sunt cadre didactice care au 800- 1000 ron salariu( si de multe ori sub aceasta suma). Ca ei vai Doamne ingradesc bunul mers al tarii asteia.
Eu am spus ca nu este cazul sa se generalizeze, ca sunt salarii mici in invatamant.Asa cum unii sustin ca pensiile sunt f. mici.Sunt salarii mici ,medii si f. mari in invatamant,la personalul didactic si auxiliar.Asa cum sunt pensii intre 400 lei si 1570 lei in Romania.Si nu putem spune:"Pensiile sunt mici in Romania",sau "salariile sunt mici in invatamant".Asta era ideea.

Alte discuții în legătură

Contestare regulament scolar lucianrosca lucianrosca Se poate contesta un regulament scolar care ar prevede ca elevii nu au voie sa detina (chiar inchise) telefoane mobile in scoli? (vezi toată discuția)
E permis ca elevul sa primeasca test din materie nepredata? zanaisa zanaisa Va rog sa imi spuneti daca este legal sau normal ca un elev sa primesca test din materie nepredata ,ci conspectata din manual, deci neexplicata si ce ar ... (vezi toată discuția)
Greva parinti scoala cu televiziune buna ziua, pentru a protesta ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 GREVA PARINTI SCOALA CU TELEVIZIUNE Buna ziua, Pentru a protesta fata de abuzurile pe care un copil cu CES care agreseaza ceilalti copii din clasa dar care ... (vezi toată discuția)