Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire morala intre colegi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire morala intre colegi

Buna ziua.
Imi cer scuze daca n-am postat la categoria care trebuie...
Am urmatoarea problema:
Lucrez intr-o institutie publica de ceva vreme. De 3 ani, o colega (de birou) ma hartuieste moral in sensul ca nu pierde ocazia sa ma discrediteze in fata altor colegi, ma acuza de fapte si greseli pe care ea le face cu buna (sau nu) stiinta. Ba de curand imi trimite si mesaje (pe mobil) pe care eu le consider amenintari (de ex. "Nu ma mai urmari, vezi-ti de familia ta!")
Am discutat cu sefa directa, cu directorul, etc. care nu au gasit nici o solutie in cei 3 ani.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Exista o modalitate (temei legal) prin care institutia poate fi obligata sa ia masuri impotriva ei?
Daca colega este bolnava (ceea ce si banuiesc), ce se poate face? Are o obsesie ca o urmaresc, ca-i pun bete-n roate si nu o las sa lucreze...
Faceti un referat si inaintati-l conducerii institutiei...
Formulati plangere penala pentru calomnie si amenintare,impotriva colegei dvs.de munca la sectia de politie ,unde este arondat locul dvs.de munca.
In situatia in care nu puteti dovedi ,cu acte,martori,alte probatorii admise de lege,cele relatate,riscati ca aceasta sa se indrepte impotriva dvs.cu plangere penala pentru denuntare calomnioasa