avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:37, 8 Aprilie 2010
Daca are functie de executie da.
55 lit b) este incetarea contractului prin acordul partilor, nu demisia, demisia este art.79 Codul Muncii
Art.55 b) este incetarea CIM cu acordul partilor. Art.79 se refera la demisie, iar la alin. (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu po ate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţiicare ocupă funcţii de conducere.
in cazul demisiei preavizul este de 15/30 zile calendaristice... se poate avea in vedere prev. art. 79(7) c. mun.
in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor art.55b c. mun. aceasta are loc la data stabilita de parti!
viovio a scris:

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc


Da, termenul este de max 15 zile.
viovio a scris:

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc


1. In cazul incetarii c.i.m. prin demisie, preavizul este de maxim 15 zile pentru o persoana care ocupa functia de contabil ... in acest caz, temeiul de drept al incetarii il reprezinta art.79 alin.1 C.mun.

2. art.55 lit.b C.mun. reprezinta temeiul de drept al incetarii c.i.m. prin acordul partilor. In acest caz nu se acorda preaviz, incetarea c.i.m. va avea loc la data stabilită de părţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic si demisie alina69 alina69 Ce documente trebuiesc intocmite, in cazul unei salariate careia i se termina concediul de crestere copil pe data de 28 august iar dumneaei nu doreste sa se ... (vezi toată discuția)
Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)