Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc
Daca are functie de executie da.
55 lit b) este incetarea contractului prin acordul partilor, nu demisia, demisia este art.79 Codul Muncii
Art.55 b) este incetarea CIM cu acordul partilor. Art.79 se refera la demisie, iar la alin. (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu po ate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariaţiicare ocupă funcţii de conducere.
in cazul demisiei preavizul este de 15/30 zile calendaristice... se poate avea in vedere prev. art. 79(7) c. mun.
in cazul incetarii c.i.m. cu acordul partilor art.55b c. mun. aceasta are loc la data stabilita de parti!
viovio a scris:

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc

Da, termenul este de max 15 zile.
viovio a scris:

buna ziua
avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei?
legea este 53/2003 art 55 lit b?
multumesc

1. In cazul incetarii c.i.m. prin demisie, preavizul este de maxim 15 zile pentru o persoana care ocupa functia de contabil ... in acest caz, temeiul de drept al incetarii il reprezinta art.79 alin.1 C.mun.

2. art.55 lit.b C.mun. reprezinta temeiul de drept al incetarii c.i.m. prin acordul partilor. In acest caz nu se acorda preaviz, incetarea c.i.m. va avea loc la data stabilită de părţi.