Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FACILITATI FIRME NOI INFIINTATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FACILITATI FIRME NOI INFIINTATE

Buna ziua!
Ma poate ajuta cineva cu anumite informatii in ceea ce priveste facilitatile pe care le are o firma nou infiintata?scutiri de la impozite,in ce conditii?multumesc
nu stiu sa existe astfel de facilitati ; doar reducerile de taxe practicate de registrul comertului la infiintarea unei firme de catre studenti
Este un proiect in dezbatere privind unele facilitati ce se vor acorda firmelor starter - asa sunt numite -( cele cu capital de 10lei ) dar dupa cum ati intrebat deduc ca firma deja exista iar in cazul in care este asa, nu mai puteti beneficia de facilitatile firmei starter , avand deja o firma .
Precizati obiectul de activitate , poate or fi ceva facilitati in legea speciala , cea care reglementeaza activitatea desfasurata .

firma nu este inca infiintata,va avea activitate de constructii
nu aveti scutiri de taxe la infiintare decat in situatia in care sunteti student ... insa, aveti facilitati la angajarea personalului, daca angajati someri sau persoane peste 45ani
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

proiectul de lege privind infiintarea firmelor starter
va multumesc tuturor pt raspunsuri:love2: