avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajam personal la bugetari ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajam personal la bugetari ?

As vrea sa stiu daca in 2010 aplicam prevederile art.22 (1) si ( 2) din OUG nr.34/2009.
In art. 22 alin(1) din OUG nr.34/2009, se spune ca se suspenda ocuparea posturilor devenite vacante dupa aparitia OUG 34/2009.
Dar in alin. (2) art.22, din OUG nr.34/2009, spune ca prin exceptie de la alin.(1), ordonatorii principali de credite pot aproba ocuparea unui procent de 15% din totalul posturilor ce se vor vacanta ,in 2009, presupun, conform legii, adica, concurs.etc.
Cum procedam in 2010 ? Nu mai ocupam posturile devenite vacante? Ne blocam activitatile? Inchidem institutia?
Cel mai recent răspuns: divele , utilizator 07:27, 9 Aprilie 2010
din cate stiu eu, nu se pot face angajari din afara institutiei ... se pot face transferuri in interiorul sistemului... insa in cazul in care aveti foarte mare nevoie de persoana pe postul vacant .. nu va puteti desfasura activitatea in bune conditii .. atunci se poate face o cerere catre ordonatorul principal de credite .. si care se poate aproba. Asta stiu, sper ca v-am ajutat cat de cat :)
OUG nr.1/2010

Art. 13
Prevederile art. 21, 22, 24 si 26 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiarfiscale, aprobata prin Legea nr. 227/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, raman in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010.

Se poate proceda exact ca in 2009 . Se pot ocupa 15% din posturile vacantate , cu aprobarea ordonatorului principal de credite .
Multumesc pentru raspunsurile transmise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prin ce lege se reglementeaza functia unica din cadrul primariei? cri_secret_ina cri_secret_ina As dori sa stiu mai multe despre functiile unice in cadrul primariei. Exista vreun cadru legal care reglementeaza aceste functii? (vezi toată discuția)
Functii de conducere bonzai81 bonzai81 Buna Seara, as dori sa aflu care act normativ interzice organizarea de concurs pt ocuparea unei functii de conducere?(a aparut in cursul lunii martie) (vezi toată discuția)
Ocuparea posturilor vacante in administratie publica rodicatasca rodicatasca Stie cineva daca prevederile art.22 alin (2) din Ordonanta de urgenta nr.34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri ... (vezi toată discuția)