Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajam personal la bugetari ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajam personal la bugetari ?

As vrea sa stiu daca in 2010 aplicam prevederile art.22 (1) si ( 2) din OUG nr.34/2009.
In art. 22 alin(1) din OUG nr.34/2009, se spune ca se suspenda ocuparea posturilor devenite vacante dupa aparitia OUG 34/2009.
Dar in alin. (2) art.22, din OUG nr.34/2009, spune ca prin exceptie de la alin.(1), ordonatorii principali de credite pot aproba ocuparea unui procent de 15% din totalul posturilor ce se vor vacanta ,in 2009, presupun, conform legii, adica, concurs.etc.
Cum procedam in 2010 ? Nu mai ocupam posturile devenite vacante? Ne blocam activitatile? Inchidem institutia?
din cate stiu eu, nu se pot face angajari din afara institutiei ... se pot face transferuri in interiorul sistemului... insa in cazul in care aveti foarte mare nevoie de persoana pe postul vacant .. nu va puteti desfasura activitatea in bune conditii .. atunci se poate face o cerere catre ordonatorul principal de credite .. si care se poate aproba. Asta stiu, sper ca v-am ajutat cat de cat :)
OUG nr.1/2010

Art. 13
Prevederile art. 21, 22, 24 si 26 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiarfiscale, aprobata prin Legea nr. 227/2009, cu modificarile si completarile ulterioare, raman in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010.

Se poate proceda exact ca in 2009 . Se pot ocupa 15% din posturile vacantate , cu aprobarea ordonatorului principal de credite .
Multumesc pentru raspunsurile transmise.