Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept International Privat - curs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept International Privat - curs

Are cineva un curs in format electronic pt. Drept. International Privat ? :) ca sa nu mai insir alta grila de 100 de intrebari fara sens
Eu as zice sa incepi cu intrebările, eventualele răspunsi sunt în profitul... tututor forumiştilor.

In scop orientativ ai putea să intri pe wikipedia românească, unde am creat eu o categorie de Drept International Privat. Deocamdata sunt 7 articole ce acopera notiuni generale precum calificarea, retrimiterea, recunoasterea drepturilor castigate...

[ link extern ] >
o_mores, utilizator
multumesc . am sa ma uit
Desi am spus ca nu o sa insir 100 de intrebari .. eh .. o fac totusi .. :) poate mai raspunde cineva la cateva dintre ele .. asa din plictiseala si spirit de bun samaritean :D
1/3 pct. EnunÑul:
„Elementul de extraneitate este un element de structură al raportului
juridic în sensul teoriei generale a dreptului, care se adaugă subiectului
conÑinutului si obiectului acestuia” este:
a) adevărat;
b) fals.
2/3 pct. EnunÑul:
„CondiÑia juridică a străinului este formată din totalitatea normelor
juridice prin care se determină drepturile si obligaÑiile pe care le poate avea
străinul persoană fizică sau juridică” este:
a) adevărat;
b) fals.
3/3 pct. EnunÑul:
„ConÑinutul normei conflictuale este acea parte a normei care cuprind
raporturile de drept la care se referă” este:
a) fals;
b) adevărat
4/3 pct. EnunÑul:
„Izvorul internaÑional se completează cu izvorul intern de drept
internaÑional privat” este:
a) adevărat;
b) fals.
5/3 pct. EnunÑul:
„Legea naÑională a persoanei juridice cârmuieste ambele aspecte ale
capacităÑii juridice a acesteia, capacitatea de folosinÑă si capacitatea de exerciÑiu a
persoanei juridice” este:
a) fals;
b) adevărat.
6/3 pct. EnunÑul:
„Recunoasterea expresă a personalităÑii juridice de drept civil,
presupune recunoasterea personalităÑii a subiectelor de drept internaÑional privat”
este:
a) adevărat;
b) fals.
7/5 pct. Raporturile juridice de drept internaÑional privat sunt:
a) raporturile juridice în care părÑile sunt state suverane, care cad sub
incidenÑa dreptului public;
b) raporturile civile, comerciale, de muncă, de procedură civilă si alte
raporturi de drept privat cu element de extraneitate.
8/5 pct. În ce constă elementul de extraneitate?
a) să existe pur si simplu un element internaÑional de legătură a raportului
juridic cu un alt sistem de drept;
b) elementul de extraneitate să fie de natură ca raportul juridic de drept să
fie cârmuit de mai multe sisteme de drept.
9/5 pct. Care din variantele următoare sunt considerate feluri ale raportului juridic
cu element străin, care formează obiectul dreptului internaÑional privat?
a) raporturile de drept civil, care conÑin un element de extraneitate;
b) raporturile de dreptul familiei cu element de extraneitate;
c) raporturile procesuale care conÑin element de extraneitate;
d) raporturile de dreptul muncii cu element internaÑional;
e) toate variantele sunt corecte.
10/5 pct. Care sunt raporturile cu element străin care nu pot face, obiectul
dreptului din dreptul internaÑional privat?
a) cele din domeniul dreptului penal;
b) cele din domeniul dreptului administrativ;
c) cele din domeniul dreptului financiar;
d) toate variantele sunt corecte.
11/5 pct. Ce presupune metoda conflictualistă?
a) utilizarea normelor conflictuale si a normelor materiale uniforme;
b) explicarea teoriei conflictelor de legi.
12/5 pct. Proper Law este o metodă?
a) conflictualistă de sine stătătoare;
b) este o formă a metodei conflictualiste obisnuite.
13/5 pct. Delimitarea dintre condiÑia juridică a străinului si conflictul de legi
presupune ca:
a) regimul juridic al străinului interesează capacitatea de folosinÑă, iar
conflictul de legi interesează capacitatea de exerciÑiu;
b) regimul străinului este o problemă de drept material nu de drept
conflictual;
c) regimul naÑional arată că străinul are în principiu capacitatea de folosinÑă
egală cu a cetăÑeanului în domeniul raporturilor civile;
d) toate variantele sunt corecte.
14/5 pct. Statutul si regimul refugiaÑilor în România este reglementat prin:
a) Legea 15/1996;
b) Legea 323/27 iunie 201;
c) Legea 264/15 mai 2002.
15/5 pct. Conform Legii române poate fi expulzat:
a) străinul aflat temporar căruia i s-a ridicat dreptul de sedere în România;
b) străinul, cu domiciliu în România, căruia i s-a ridicat dreptul de a
rămâne în Ñară;
c) ambele variante sunt legale.
16/5 pct. Legea cadru pentru reglementarea instituÑiei extrădării străinilor este:
a) Legea 701/2001 privind asistenÑa juridică internaÑională;
b) Legea 756/2001 asupra transferării persoanelor condamnate;
c) Legea 296/2001 privind extrădarea;
d) Legea 302/2004 privind cooperarea judiciară internaÑională.
17/8 pct. Completează enunÑul: „Conflictul se numeste în spaÑiu, deoarece normele
conflictuale din sistemele de drept............”
18/8 pct. Completează enunÑul: „Calificarea este o operaÑiune de descifrare a
sensului noÑiunilor juridice care exprimă .......”
19/8 pct. Completează enunÑul: „Dreptul internaÑional privat este o ramură de
sinestătătoare deoarece.....”
20/8 pct. Completează enunÑul: „Contractele de executare de lucrări (de
antrepriză) sunt supuse legii.....”
21/5 pct. Cum definim conflictul de legi din punct de vedere al dreptului
internaÑional privat?
c) un raport cu un element de extraneitate susceptibil de a i se aplica mai
multe legi aparÑinând unor sisteme de drept diferite;
d) un conflict între două legi ce se succed în timp si care face să intervină
neretroactivitatea legilor.
22/5 pct. Ce înÑelegem prin conflictul de jurisdicÑie?
a) priveste probleme de ordin procesual (procedură jurisdicÑională, efectele
hotărârilor);
b) priveste probleme de ordin material.
23/5 pct. În ce constă importanÑa normei conflictuale?
a) ea cârmuieste propriu-zis raportul juridic cu element de extraneitate;
b) ea arată direct si nemijlocit drepturile si obligaÑiile părÑilor raporturilor
juridic cu element străin;
c) ea arată nu numai legea competentă să cârmuiască raportul respectiv.
24/5 pct. Ce priveste condiÑia juridică a străinului?
a) intrarea în Ñară;
b) sederea în Ñară;
c) iesirea din Ñară;
d) toate variantele sunt corecte.
25/5 pct. CetăÑenia în sens de instituÑie juridică face obiectul de studiu a ramurii:
a) dreptului internaÑional privat;
b) dreptului familiei;
c) dreptului constituÑional.
26/5 pct. Regimul juridic al străinilor în România este reglementat prin:
a) Legea 25/1969, privind regimul juridic al străinilor;
b) Legea 105/1992, privind reglementările raportului juridic de drept
internaÑional privat;
c) Legea 123/2001, privind regimul străinilor.
27/5 pct. Intrarea străinilor în Ñară se face pe bază:
a) actelor pentru trecerea frontierei de stat;
b) vizelor române la intrarea în Ñară;
c) fără viză de intrare în Ñară.
Varianta corectă:
1 = a+b
2 = b+c
3 = a+b+c
28/5 pct. Viza de intrare în România poate fi refuzată atunci când:
a) cel în cauză a fost expulzat;
b) s-a întrerupt dreptul de sediu în România;
c) a încălcat prevederile vamale;
d) a desfăsurat activităÑi de pericol pentru ordinea publică;
e) nu are mijloace de întreÑinere;
f) suferă de boli ce pun în pericol sănătatea publică;
g) toate variantele sunt corecte.
29/5 pct. RaÑiunea aplicării legii situării bunurilor (lex rei sitae) rezidă în
respectarea următoarelor principii:
a) principiul teritorialităÑii;
b) principiul generalităÑii;
c) principiul siguranÑei circuitului civil al bunurilor.
Varianta corectă:
1 = a+b
2 = b+c
3 = a+b+c
30/5 pct. SoluÑia conflictuală în cazul contractului special de intermediere este:
a) în lipsa Legii convenÑiei dintre părÑi (lex voluntatis);
b) Legea statului unde intermediarul îsi exercită împuternicirea (lex loci
executionis);
c) ambele variante sunt corecte.
31/3 pct. EnunÑul:
„Art. 2 alin.2 din Codul civil dispune ca Legile relative la starea si
capacitatea persoanelor urmăresc cetăÑenii români chiar si când îsi au resedinÑa în
străinătate” este:
c) fals;
d) adevărat.
32/3 pct. EnunÑul:
„În procesele privind raporturile de drept internaÑional privat,
instanÑele române aplică legea procedurală română, dacă nu s-a dispus altfel în
mod expres” este:
c) fals;
d) adevărat
33/3 pct. EnunÑul:
„Domiciliul străinilor se determină conform legii române si poate fi:
voluntar legal si ales” este:
c) adevărat;
d) fals.
34/3 pct. EnunÑul:
„Domeniile în care poate apare frauda la lege sunt: statutul persoanei
fizice, statutul organic al persoanei juridice; regimul juridic al unui bun; forma
exterioară a actelor juridice” este:
c) adevărat;
d) fals.
35/3 pct. EnunÑul:
„Asemănarea esenÑială între frauda la lege si ordinea publică de drept
internaÑional privat constă în aceea că în ambele cazuri nu se aplică sistemul
normal competent” este:
c) adevărat;
d) fals.
36/3 pct. EnunÑul:
„În literatura de specialitate instituÑia conflictului de legi în timp si
spaÑiu – se mai numeste – teoria recunoasterii drepturilor dobândite” este:
a) adevărat;
b) fals.
37/8 pct. Completează enunÑul: „DonaÑia este supusă legii naÑionale a
statului............”
38/8 pct. Completează enunÑul: „ÎmbogăÑirea fără justă cauză a unei persoane
fizice sau juridice este supusă legii .......”
39/8 pct. Completează enunÑul: „Legea aplicabilă în cazul în care fapta ilicită si
prejudiciul se produc în acelasi stat este.....”
40/8 pct. Completează enunÑul: „Dacă fapta juridică ilicită si prejudiciul se produce
în state diferite se aplică.....”
41/3 pct. Metoda utilizării legilor de aplicaÑie imediată este sinonimă cu metoda
conflictualistă?
e) adevărat;
f) fals.
42/3 pct. EnunÑul:
„UzanÑele comerciale Lex mercatoria (dreptul comercial) se aplică în
temeiul contractului părÑilor” este:
e) adevărat;
f) fals.
43/3 pct. EnunÑul:
„ConvenÑiile bilaterale si multilaterale sunt izvoare ale dreptului
internaÑional privat” este:
e) fals;
f) adevărat
44/3 pct. EnunÑul:
„Totalitatea normelor juridice care determină drepturile si obligaÑiile
pe care le poate avea străinul alcătuiesc condiÑia juridică a străinului” este:
e) adevărat;
f) fals.
45/3 pct. EnunÑul:
„RefugiaÑii pot beneficia de următoarele forme de protecÑie; statutul de
refugiat, protecÑie umanitară temporară, protecÑie umanitară condiÑionată” este:
e) fals;
f) adevărat.
46/3 pct. EnunÑul:
„Natura juridică a numelui constă într-un drept personal
nepatrimonial” este:
e) adevărat;
f) fals.
47/5 pct. Cu ce fel de norme poate fi reglementat raportul juridic cu element
străin?
c) numai cu ajutorul normelor conflictuale care indică legea competentă (a
instanÑei, a forului sau străină);
d) numai cu ajutorul normelor materiale sau substanÑiale;
e) cu ambele categorii de norme.
48/5 pct. Prin ce se determină caracterul internaÑional al unui raport juridic?
c) prin legea internă sau tratatele internaÑionale care prevăd elementele de
extraneitate;
d) prin orice element de extraneitate adăugat la dreptul intern.
49/5 pct. Sintagma „domeniul dreptului internaÑional privat” este similară
sintagmei „obiect al dreptului internaÑional privat”?
f) prima are o arie mai mare;
g) cea de-a doua are o arie mai mare;
h) da, se folosesc adesea una în locul celeilalte.
50/5 pct. Regula „Lex loci delicti comnissi” este specifică:
e) metodei utilizării Legilor de aplicaÑie imediată;
f) metodei Proper Law;
g) altor metode specifice dreptului internaÑional privat.
51/5 pct. Care sunt elementele componente ale structurii normei conflictuale?
c) ipoteza, dispoziÑia, sancÑiunea;
d) conÑinutul si legătura;
e) sfera de aplicare, punctul de legătură prin care se face trimiterea si
Legea desemnată ca aplicabilă (lex causae).
52/5 pct. Cine stabileste condiÑia juridică a străinului?
c) statul căruia îi aparÑine prin cetăÑenie;
d) statul pe teritoriul căruia se află;
e) comunitatea internaÑională.
53/5 pct. Dreptul internaÑional privat cunoaste următoarele forme ale condiÑiei
juridice a străinului:
e) regimul naÑional;
f) regimul special;
g) regimul clauzei celei mai favorizate;
h) regimul reciprocităÑii.
54/5 pct. Care din variantele referitoare la interdicÑia de iesire din Ñară, este
corectă?
d) nu prezintă documentele legale;
e) este învinuit/inculpat într-o cauză penală;
f) este condamnat printr-o hotărâre judecătorească definitivă si are de
executat o pedeapsă;
g) este urmărit pentru creanÑe exigibile datorate unor persoane fizice sau
juridice ori statului;
h) toate variantele sunt corecte.
55/5 pct. Expulzarea se dispune de:
d) Guvernul României prin H.G.;
e) Presedintele României prin Decret;
f) instanÑa de judecată prin hotărâre.
56/5 pct. Înregistrarea actelor si faptelor de stare civilă, privind pe cetăÑeanul
român aflat în străinătate se face la:
e) la misiunele diplomatice, oficiile consulare ale României;
f) la autorităÑile locale competente;
g) la bordul navei de comandantul acesteia;
h) la bordul aeronavei în carnetul de bord;
i) în jurnalul acÑiunilor de luptă în timp de mobilizare;
j) toate variantele sunt corecte.
57/8 pct. Completează enunÑul: „CondiÑiile de fond ale actului juridic, sunt
supuse............”
)
58/8 pct. Completează enunÑul: „Vânzarea mobiliară este guvernată de legea .......”
)
59/8 pct. Completează enunÑul: „Domeniul legii aplicabile schimbului este similar,
prin analogie celui al.....”
60/8 pct. Completează enunÑul: „În contractele de asigurare împotriva riscurilor se
aplică legea statului unde se află.....”
61/5 pct. Cum se clasifică normele conflictuale după felul legăturii?
a) unilaterale;
b) cu acÑiune dublă;
c) cu acÑiune multiplă;
d) numai variantele a) si b) sunt corecte.
62/5 pct. Cum se clasifică normele conflictuale în raport de conÑinut?
a) numai norme conflictuale privitoare la proprietate;
b) numai norme conflictuale referitoare la contracte;
c) numai norme conflictuale privitoare la mostenire;
d) variantele corecte a+b+c.
63/5 pct. Ce norme aplică instanÑa judecătorească sau de arbitraj? ÎncercuiÑi
varianta corectă:
a) instanÑa arbitrală aplică norma conflictuală a forului, a sediului ei;
b) instanÑa arbitrară aplică norma conflictuală a Ñării căreia îi aparÑine legea
pe care părÑile au ales-o să le reglemenze contractul;
c) instanÑa arbitrară poate alege un sistem autonom sau naÑional;
d) toate variantele sunt corecte.
64/5 pct. De ce este necesară aplicarea legii străine?
a) este impusă de relaÑiile economice internaÑionale;
b) este determinată de interesul reciprocităÑii;
c) ambele variantele sunt corecte.
65/5 pct. Ce semnifică „luarea în considerare a legii străine?
a) este luată în considerare, ca atare, puÑin stabilirea efectelor juridice ale
cauzei;
b) presupune a se Ñine seama de aceasta, dar numai pentru a se aplica legea
proprie (a forului);
66/5 pct. Ce probleme pune activitatea persoanelor juridice în relaÑiile economice
internaÑionale?
a) numai probleme legate de naÑionalitatea persoanei juridice;
b) probleme legate de condiÑia juridică a persoanei juridice străine;
c) ambele variante sunt corecte.
67/5 pct. După ce criterii se face determinarea naÑionalităÑii persoanei juridice
străine? ÎncercuiÑi variantele corecte:
a) după criteriul voinÑei fondatorilor;
b) după criteriul teritorialităÑii (sediului social);
c) după criteriul locului înregistrării statului;
d) după criteriul centrului activităÑii economice;
e) după criteriul controlului;
f) toate variantele sunt corecte.
68/5 pct. Ce particularităÑi prezintă condiÑia străinului persoană juridică?
ÎncercuiÑi varianta corectă:
a) recunoasterea persoanei juridice străine ca subiect de drept;
b) persoana juridică străinmă recunoscută trebuie să se bucure de drepturi
acordate de legea statului recunoasterii;
c) ambele variante sunt corecte.
69/5 pct. La determinarea lex succenionis, legii aplicabile succesiunii distingem
(ÎncercuiÑi varianta corectă):
a) un regim juridic unitar;
b) mostenirea este guvernată în materie de bunuri mobile de legea
naÑională ( lex patriae);
c) în privinÑa bunurilor imobile mostenirea este supusă legii locului unde se
află masa succesorală (lex rei sitae).
Varianta corectă:
1 = a
2 = a+b
3 = b+c
70/5 pct. Care sunt normele aplicabile în materia formelor actelor juridice? AlegeÑi
varianta corectă:
a) o normă conflictuală principală a Legii care cârmuieste fondul;
b) o normă secundară – Locus regit actum;
c) mai multe norme secundare: locus regit actum; lex patriae, autor regit
actum.
Varianta corectă:
1 = a+b
2 = a+c
3 = b+c
71/3 pct. EnunÑul:
„Între ordinea publică de drept intern si ordinea publică de drept
internaÑional privat există deosebiri în privinÑa sferei si a funcÑiilor celor două
noÑiuni” este:
a) adevărat;
b) fals.
72/3 pct. EnunÑul:
„Prin efectul negativ legea este pur si simplu înlăturată iar prin efectul
pozitiv în locul aplicării legii străine se aplică legea română” este:
a) adevărat;
b) fals.
73/3 pct. EnunÑul:
„Dovada fraudei la lege în dreptul internaÑional privat se face prin
orice mijloace de probă” este:
a) adevărat;
b) fals.
74/3 pct. EnunÑul:
„Legătura dintre condiÑia juridică a străinului si conflictul de legi
constă în aceea că în măsura în care se recunoaste străinului un anumit drept se
pune problema conflictului de legi” este:
a) adevărat;
b) fals.
75/3 pct. EnunÑul:
„RefugiaÑii pot beneficia de protecÑie umanitară” este:
a) adevărat;
b) fals.