Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit inregistrari contabile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

inregistrari contabile

buna ziua
ma puteti ajuta va rog
imp. trim I 0 lei
imp trim II 1284 lei
imp trim III 550
imp trim IV = trim III 550 lei
acestea sunt sumele din decl 100
am in balanta 691=441 2384 lei
acum m-am apucat de balanta si am o mare neclaritate.
eu am inreg imp pe trim 4 la niv trim 3 dar la balanta din dec 2009 am sold ;la 121 de 160 335 (a avut ceva activ firma in ultimul trimestru).mentionez ca in 2008 a avut pierdere de 22 350 lei.
ce inregistrari fac la afarsitului anului? si ce inreg fac la depunerea sit financiare anuale?
E prima oara cand intocmesc bilantul si sunt cam incepatoare.
Multumesc

Doar in declaratia 100/trim IV, cu termen de depunere 25.01.2010 se declara un impozit egal cu impozitul pe trim III.
In contabilitate se inregistreaza impozitul pe profit aferent trim IV sau impozitul minim trimestrial daca acesta este mai mare decat impozitul pe profit aferent trimestrului IV.
calculati impozitul aferent trim IV -se pare ca ar fi mai mare decat minimul . de ce a-ti inchis ct 691 cu 550 la trim IV -asa reiese din ce spuneti dvs. calculati corect , faceti comparatie cu minimul , incercati sa completati D 101 unde treceti si pierderea din 2008 , veti vedea in formular , eventual constituiti rezerva legala-din profit inaintea impozitarii , daca nu a putut fi constituita pana acum din cauza pierderii si apoi inchideti luna .faceti o simulare ca pt registrul de evidenta fiscala , cu( total venituri-total cheltuieli + chelt neded )*16%=imp profit. daca e mai mare decat 550 inregistrati 691=441. profitul ramas se va repartiza in 2010 dupa cum va hotara AGA eventual pt acoperirea pierderii din 2008, dividende ,alte rezerve sau poate sa ramana in 117. la bilant completati formularul si anexele incluzand si cele 10 note explicative , il depuneti la ORC si inregistrati plata taxei pt depunere bilant 628=5311 14 lei daca la asta va refereati.
D101 are termen 25.04.2010
vidiva, utilizator
nu am inchis 691 cu 550 la trim IV,asta a fost suma din d 100.multumesc mult pt raspuns imi este de
mare ajutor