Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general examen C.E.C.C.A.R.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

examen C.E.C.C.A.R.

Am absolvit in anul 1999 in cadrul ASE Bucuresti, Facultatea: Colegiul Universitar Economic, Specializarea: Prelucrarea electronica a informatiei economice ( invatamant superior de scurta durata: 3 ani, zi). Diploma de absolvire imi confera titlul de Referent Economic in profilul Economic. Din anul 2000 lucrez in contabilitate ca economist colegiu, ulterior referent economist (dupa C.O.R.). Intrebarea mea este daca indeplinesc conditiile de participare la examenul de contabil autorizat cu studii superioare sau expert contabil din cadrul C.E.C.C.A.R. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
DOAR PENTRU CONTABIL AUTORIZAT
CONTABIL AUTORIZAT CU STUDII SUPERIOARE NU MAI EXISTA, CI DOAR CONTABIL AUTORIZAT SAU EXPERT CONTABIL
PENTRU A PARTICIPA LA EXAMENUL DE EXPERT CONTABIL TREBUIA SA TERMINI STUDII SUPERIOARE DE LUNGA DURATA CU LICENTA
In Ordonanta 17 care modifica OG 65 se specifica doar ca acel care candideaza pentru accesul la profesia de expert contabil sa aiba studii economice superioare cu diploma recunoscuta de MEC. Nu se face precizarea expresa ca trebuie fie licentiat ! In categoria studiilor economice superioare cu diploma recunoscuta de MEC, dupa parerea mea de jurist si economist colegiu, intra atat studiile economice superioare de lunga durata cu diploma de licenta recunoscuta de MEC, cat si studiile economice superioare de scurta durata cu diploma de absolvire recunoscuta de MEC. Nu stiu de ce cei de la CECCAR sustin ca economistii colegiu nu se pot inscrie pentru examenul de acces la profesia de expert contabil, ci doar la cel pentru contabil autorizat. Nu a stiut nimeni sa-mi spuna o alta baza legala pe care ei isi sustin afirmatiile, in afara celor 2 OG mentionate mai sus.