avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... firme care angajeaza someri peste 45 de ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

firme care angajeaza someri peste 45 de ani

firmele care au angajat someri peste 45 de ani mai sunt scutite de darile catre stat pentru angajatul respectiv ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:16, 18 Februarie 2011
Din Legea 76/2002:
Art. 85. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe perioadă nedeterminată şomeri în vârstă de peste 45 de ani sau şomeri care sunt părinţi unici susţinători ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 2 ani.
Va multumesc, cu somajul am incheiata conventia.
Ma refeream la scutirea de la plata a societatii(cas,cass,sanatate,accidente,etc)pe o perioada de 6 luni pentru angajatul respectiv-conform legii referitoare la stimularea creeri de noi locuri de munca -
;;Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni, beneficiază, pe o perioadă de maximum 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane", se arată într-un proiect de ordonanţă de urgenţă a ministerului muncii.
Am auzit ca nu mai este in vigoare?
1. Dvs. ati intrebat despre someri cu carsta peste 45 de ani. asta ati intrebat, asta v-am raspuns.
2. Este vorba de OUG 13/2010 (aparuta inca dinluna februarie) care spune:
Art. 1 - (1) Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.
3. Ar fi bine sa o cititi pe toata ca este interesanta.
Buna ziua, imi spuneti va rog daca o firma angajeaza un somer peste 45 de ani si indeplineste si conditiile pentru a beneficia de OUG 13/2010, atunci ce se aplica ? Legea 76/2002 sau OUG 13/2010? Va multumesc.
Prevederile OUG 13/2010 au fost valabile numai in anul 2010, asa cum se spune in aceasta:
Art. 1 - (1) Angajatorii care, în anul 2010, pe locurile de muncă nou-create stabilesc, în condiţiile legii, raporturi de muncă cu persoane provenite din rândul şomerilor aflate în evidenţa agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de muncă potrivit prezentei ordonanţe de urgenţă şi pe care le menţin în activitate pe o perioadă de cel puţin 12 luni beneficiază, pe o perioadă de 6 luni de la data încadrării, de scutire de la plata contribuţiilor de asigurări sociale pentru aceste persoane.
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 13/2010 rovatamaniuc rovatamaniuc Contributiile sociale despre care este vorba in OUG 13/2010, se calculeaza pentru fiecare somer angajat. La salariul tarifar de incadrare ,la venitul brut ... (vezi toată discuția)
Angajare someri raulTM raulTM Buna ziua.Spuneti-mi va rog ce avantaje am de la stat daca sunt SRL si angajez someri?MUTUMESC (vezi toată discuția)
Angajare someri septimiu_f septimiu_f Ca si angajator de ce avantaje pot beneficia la angajarea de someri in urma deschiderii unui punct de lucru. Mentionez ca am dat in somaj un angajat prin ... (vezi toată discuția)