Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale reorganizare judiciara a unei societati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

reorganizare judiciara a unei societati

Ce inseamna reorganizarea judiciara a unei societati comerciale in sensul art.60.-(2) al Legii 53/2003
In procedura de insolventa, debitorul poate propune un plan de reorganizare a societatii, plan care va fi analizat de catre creditori si care poate fi aprobat de judecatorul sindic pentru redresarea societatii. In perioada cat functioneaza in conformitate cu acest plan - societatea este in reorganizare judiciara.
Reorganizarea judiciara si falimentul sunt reglementate de Legea 85/2006 privind procedura insolventei .
In acest caz concedierea salariatilor unei societatati pentru care s-a declansat procedura insolventei se poate face doar cu un preaviz de 15 zile si atat.