Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol nedeductibile

Cheltuielile de protocol nedeductibile aferente trim 1 se inregistreaza trimestrial sau doar la sf de an pe ch nedeductibile?

multumesc
Trimestrial.
si tva ul nedeductibil aferent lor tot trimestrial sau anual?
pai tva-ul il varsati in cont 635nedeductibil : 635=4426 si deci va rezulta o cheltuiala nedeductibila pe care o luati in calcul trimestrial
Eu calculez tva-ul la chelt. prot. nedeductibile la sf. anului cand calculez impozitul pe profit.
da, mai bine la sf anului; se poate face si autofactura pt colectarea tva nededuc.
la acest link gasiti un caz practic:[ link extern ]