avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli de protocol nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli de protocol nedeductibile

Cheltuielile de protocol nedeductibile aferente trim 1 se inregistreaza trimestrial sau doar la sf de an pe ch nedeductibile?

multumesc
Cel mai recent răspuns: cimpazu , utilizator 17:42, 12 Aprilie 2010
Trimestrial.
si tva ul nedeductibil aferent lor tot trimestrial sau anual?
pai tva-ul il varsati in cont 635nedeductibil : 635=4426 si deci va rezulta o cheltuiala nedeductibila pe care o luati in calcul trimestrial
Eu calculez tva-ul la chelt. prot. nedeductibile la sf. anului cand calculez impozitul pe profit.
da, mai bine la sf anului; se poate face si autofactura pt colectarea tva nededuc.
la acest link gasiti un caz practic:[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

T1-pierdere, cheltuieli protocol ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, In trimestrul I firma a realizat pierdere. Cum procedez cu cheltuielile de protocol din trimestrul I? Trec la cheltuieli nedeductibile? Este corect ... (vezi toată discuția)
Sunt obligata sa deduc tva? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca legea imi permite sa [b]nu[/b] deduc tva la facturile de protocol. In cazul in care legea imi permite acest lucru, ... (vezi toată discuția)
Pot avea protocol 12 000? analici analici Buna ziua Va rog sa ma lamuriti si pe mine 1)pot avea protocol in valoare de 12000 daca firma are profit 350 000? 2) contabila face la facturile de protocol ... (vezi toată discuția)