Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit venit vanzare mijloc fix intra in cifra de afaceri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

venit vanzare mijloc fix intra in cifra de afaceri pentru impozit minim?

venit din vanzare mijloc fix(758.3) intra in cifra de afaceri pentru incadrarea in transele impozit minim?
Am vandut o masina.
in 758.3 val vanzare
in 658.3val neamortizata
nu intra in cifra de afaceri(se vede clar la bilant conturile care intra ).pt.impozit minim se iau toate veniturile(nu le confundati cu cifra de af.) dar fara cele din vanzari de active.deci nu le luati in calcul.
multumesc
In ordonanta 34 /2009 este punctul b la exceptii?
ion g a scris:

nu intra in cifra de afaceri(se vede clar la bilant conturile care intra ).pt.impozit minim se iau toate veniturile(nu le confundati cu cifra de af.) dar fara cele din vanzari de active.deci nu le luati in calcul.

Nu sunt de acord - nu sunt exluse veniturile din vanzarea de active.

Art.18
(4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variaţia stocurilor;
b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;
g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).

Art. 20 d)

20. Sunt considerate venituri neimpozabile veniturile prin care se recuperează cheltuielile pentru care nu s-a acordat deducere la momentul efectuării lor, cum sunt: rambursările de impozit pe profit plătit în perioadele anterioare, restituirea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, veniturile din anularea unor provizioane care au fost considerate cheltuieli nedeductibile la data constituirii lor şi altele asemenea
ART. 18
Impozit minim
(4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:
a) veniturile din variaţia stocurilor;
b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;
d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale;
e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;
f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;
g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d). *)

~~~~~
*) art 20 lit d
d) veniturile neimpozabile, prevăzute expres în acorduri şi memorandumuri aprobate prin acte normative

@ion g : unde incadrati ,va rog, veniturile din vanzarea unui activ , auto in speta noastra
Multumesc .