avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar la hoteluri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar la hoteluri

va rog daca se poate sa imi explicati cum se calculeaza impozitul forfetar la hoteluri?


cu multumiri
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:01, 29 Aprilie 2010
impozitul forfetar inca nu se aplica
hotelul de cine este administrat ? o societate comerciala sau un pfa (ii) ?
de catre o societate comerciala
se determina profitul impozabil pe regula stiuta :
art 19 cf : profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile.
Impozitul pe profit este : P.I.x 16% = I.P

Apoi se determina impozitul minim :
Veniturile totale ale *) anului 2009 se compara cu limitele din grila de la art 18
Daca aveti o cifra de afaceri de 200.000 lei , de exemplu, imp minim este 4300 lei /an

Daca IP>4300 : 12 x 3 => veti declara si plati IP
Daca IP<4300 :12 x 3 => veti declara si plati imp minim
unde 12= numar luni an; 3= numar luni trimestru

Daca hotelul are un bar de noapte, discoteca , club ,cazino veti tine cont si de art 1 alin 18(reveniti daca este asa)

*) din veniturile totale ale anului 2009, pentru incadrarea in limite veti scadea (daca e cazul ) :
a) veniturile din variaţia stocurilor;

b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;

d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale;

e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;

f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;

g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).



Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2010
Magda Staicu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum declar aprilie la impozit forfetar? monica_gmg monica_gmg Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea privinta - am o societate la care declar trimestrial impozitul pe profit. tinand cont de noile modificari fiscale, ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere lylyan lylyan Buna ziua Am o societate , microintreprindere. pe trim I am platit impozit aferent in suma de 1200 lei. Acum cum procedez cu impozitul forfetar. Se tine ... (vezi toată discuția)
Societate cu pierdere pe 2008 -impozit forfetar ? simomagda simomagda Buna ! In cazul in care o societate este pe pierdere pe ultimii 3 ani iar pe primele 2 trimestre din 2009 la fel, cum se calculeaza impozitul forfetar ? (vezi toată discuția)