Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar la hoteluri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar la hoteluri

va rog daca se poate sa imi explicati cum se calculeaza impozitul forfetar la hoteluri?

cu multumiri
impozitul forfetar inca nu se aplica
hotelul de cine este administrat ? o societate comerciala sau un pfa (ii) ?
de catre o societate comerciala
se determina profitul impozabil pe regula stiuta :
art 19 cf : profitul impozabil se calculează ca diferenţă între veniturile realizate din orice sursă şi cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile şi la care se adaugă cheltuielile nedeductibile.
Impozitul pe profit este : P.I.x 16% = I.P

Apoi se determina impozitul minim :
Veniturile totale ale *) anului 2009 se compara cu limitele din grila de la art 18
Daca aveti o cifra de afaceri de 200.000 lei , de exemplu, imp minim este 4300 lei /an

Daca IP>4300 : 12 x 3 => veti declara si plati IP
Daca IP<4300 :12 x 3 => veti declara si plati imp minim
unde 12= numar luni an; 3= numar luni trimestru

Daca hotelul are un bar de noapte, discoteca , club ,cazino veti tine cont si de art 1 alin 18(reveniti daca este asa)

*) din veniturile totale ale anului 2009, pentru incadrarea in limite veti scadea (daca e cazul ) :
a) veniturile din variaţia stocurilor;

b) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor;

d) veniturile din reducerea sau anularea provizioanelor pentru care nu s-a acordat deducere, conform reglementărilor legale;

e) veniturile rezultate din anularea datoriilor şi a majorărilor datorate bugetului statului, care nu au fost cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil, conform reglementărilor legale;

f) veniturile realizate din despăgubiri de la societăţile de asigurare;

g) veniturile prevăzute la art. 20 lit. d).

Magda Staicu, Consultant fiscal