Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis retinut pentru consumul de alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis retinut pentru consumul de alcool

numele meu este cezar as avea si eu o intrebare am fost prins baut la volan am aproape doua luni de zile de cand nu primesc nici un raspuns de la politie ma trimite la parchet si tot asa am fost si la parchet in audienta la procuroru de serviciu si imi tot spune ca dosarul meu este la politie eu am o alcolemie de 0,70 in sange ce se poate intmpla va rog sa imi raspundeti si mie la intrebare
Daca e o alcoolemie de 0,70 (in SANGE!) este contraventie. Ati scapat de dosar penal. Interesati-va la serviciul de politie rutiera cu o adresa scrisa cu nr, de inregistrare despre stadiul dosarului dvs. Consultati un avocat.
Este vorba despre 0,70 g./l. aer expirat valoare constatata prin etilotest sau despre aceasta valoare in urma recoltarii probelor biologice ?
Daca este vorba despre prima varianta cuantumul alcoolemiei ar putea sa se dubleze in urma probelor biologice,astfel ca in aceasta situatie ,urmaza sa fiti cercetat pentru conducererea unui vehicul pe drumurile publice cu imbibatie alocolica de peste 0,80 g.l aer expirat,dapta prev.de art.86 al. c.rut.si sanctionabila cu inchisoarea de la 1 an la 5 ani.
Oricum mergeti cu memoriu in audienta la primul procuror,care este seful celui care supravegheaza instrumentarea dosarului