avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valoarea minima a mijloacelor fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valoarea minima a mijloacelor fixe

Cautam astazi ceva pe net si din greseala am dat de un act normativ publicat pe 12.02.2007 prin care se spunea ca valoarea minima la mijloace fixe este de 1800RON. Mai tarziu cand am vrut sa-l caut, nu am reusit sa il mai gasesc, si nici nu am retinut minte respectivul act normativ (exceptie doar data) . A mai aflat cineva ceva in acest sens? Stie cineva de acest act normativ?
Cel mai recent răspuns: mihaelama , utilizator 10:05, 25 Februarie 2007
cred ca era vorba despre altceva sau, eventual, se referea la o anumita societate#-o
Cred ca te referi la HG 105/2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe.
HOTÃRÂRE nr.105 din 31 ianuarie 2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe , publicata in M.Of. nr. 103/12 feb. 2007.
Potrivit art.1 alin.1, ]ncepând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1.800 lei.
Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei şi 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcţionare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare (alin.2).
HOTÃRÂRE nr.105 din 31 ianuarie 2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe , publicata in M.Of. nr. 103/12 feb. 2007.
Potrivit art.1 alin.1, incepând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1.800 lei.
Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei şi 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcţionare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare (alin.2).
HOTÃRÂRE nr.105 din 31 ianuarie 2007 privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe , publicata in M.Of. nr. 103/12 feb. 2007.
Potrivit art.1 alin.1, incepând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condiţiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1.800 lei.
Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei şi 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcţionare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare (alin.2).

Alte discuții în legătură

Valoare obiecte de inventar andre12 andre12 Buna ziua! Daca o institutie publica achizitioneaza un obiect in valoare de 1790 fara TVA ,unde va incadra acest obiect:mijloace fixe -deoarece cu TVA valoarea ... (vezi toată discuția)
Mijloace fixe LAZAROVICI ALINA LAZAROVICI ALINA Buna ziua, am nevoie si eu de o lamurire cu privire la mijloacele fixe care acum 4 ani erau considerate mijlace fixe avand o valoare de peste 1500, insa in ... (vezi toată discuția)
Mijloc fix talmacel talmacel Buna ziua, Imi spuneti va rog daca s-a modificat valoarea unui mijloc fix de 1800 ron? Multumesc (vezi toată discuția)