Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent - salariul de 880
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent - salariul de 880

Sunt incadrata la un Srl ca si consilier juridic debutant, incepand cu 07.11.2005. Am o conventie cu somajul conform careia un an de zile salariul minim brut pe tara a fost acordat angajatorului de catre acestia, + cotizatiile aferente catre sanatate, pensii, etc.In schimb, angajatorul este obligat sa mentina raporturile de munca timp de 3 ani.Am fost angajata pe perioada nedet., desi aveau o jurista care intrase in maternitate. Cum minimul pt.cei incadrati cu studii superioare este 880 de la 1 ian.2007, astazi a venit seful cu propunerea sa-mi schimbe incadrarea in lucrator gestionar cu un salariu de 600 (pana acum luam 500).Am refuzat sa semnez pt. ca pe mine nu ma intereseaza salariul, ci vechimea ca si cons.jr. ca sa-mi dau definitivatul.Mi-a spus ca oricum trebuie din ianuarie sa ma incadreze ca lucrator gestionar, dar eu am luat pe ianuarie salariul ca si consilier juridic si nu o sa semnez niciun act aditional.Ce poate sa-mi faca?daca-mi dau preavizul, intru in somaj sau nu?dar daca ma concediaza?X-(
daca te concediaza e obtiunea lor#-o
dar poti sa-i propui un cim pe 4 ore la salariul oferit de el ;)
Daca depui demisia nu beneficiezi de somaj. Daca te concediaza din motive neimputabile tie, beneficiezi de somaj, iar ei trebuie sa restituie sumele obtinute din fondul de somaj in cele 12 luni ;) .
Daca va lua in considerare incheierea unui cim pe 4 ore trebuie sa se gandeasca ca vechime in munca pentru un an este de 6 luni.
Totusi, consider ca poate sa-ti acorde salariul de 660 Ron pentru salariati cu studii superioare de scurta durata si in aceste conditii iti pot pastra si functia de ocnsilier juridic.
pai cum sa ma incadreze la 660 cu studii superioare de scurta durata daca eu am diploma la dosar cu studii de lunga durata?dar trecerea de la consilier juridic la lucrator gestionar nu e retrogradare?ei nu trebuie sa justifice chestia asta la itm?dar are voie sa desfiinteze postul?daca stie cineva, as dori sa aflu cam care au fost beneficiile lui ca m-a luat din somaj?eu oricum refuz sa semnez actul aditional.ce poate sa-mi faca?

1. Trecerea de la consilier juridic la lucrator gestionar inseamna retrogradare din functie, adica sancţiune disciplinara pe care le o poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârşeşte o abatere disciplinară. Ceea ce nu este cazul tau.
2. Nu este obligatoriu justificarea la ITM.
3. Poate desfiinta postul de consilier juridic.

Angajatorii care incadreaza in munca pe durata nedeterminata absolventi ai unor institutii de invatamant primesc lunar, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare absolvent:
- 1 salariu de baza minim brut de tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;
- 1,2 salarii de baza minime brute pe tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii de invatamant secundar superior sau invatamant postliceal;
- 1,5 salarii de baza minime brute pe tara, in vigoare la data incadrarii in munca, pentru absolventii de invatamant superior.
Angajatorii care incadreaza in munca persoane din randul somerilor, pe care le mentin in activitate pe o perioada de cel putin 6 luni de la data angajarii, beneficiaza de reducerea sumei reprezentand contributia de 3% datorata bugetului asigurarilor pentru somaj.
Reducerea contributiei se acorda incepand din anul fiscal urmator, pentru o perioada de 6 luni, si consta in diminuarea sumei datorate lunar cu 0,5% pentru fiecare procent din ponderea personalului nou-angajat in conditiile prevazute mai sus, din numarul mediu scriptic de personal incadrat cu contract individual de munca din anul respectiv.

4.