avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la colan 0,60 in aerul expirat/1,1 probe sange
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la colan 0,60 in aerul expirat/1,1 probe sange

Buna seara,

As dori o lamurire!
Daca am consumat bauturi alcoolice si la proba cu etilotestul mi-a iesit o,60 mg aer expirat, si la sange 1,1mg pot sa obtin masura 18INDICE1 sa scap cu o amenda administrativa ???E prima data cand mi se intampla sa fiu oprit pt alcool; SI DACA DA, CUM???#-o
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 08:44, 13 Aprilie 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Testul probelor biologice (de sange) are doua etape, la diferenta de o ora intre ele.
Cat a fost prima, si cat a doua?A fost in absorbtie sau in eliminare?
Se poate sa scapati mai ieftin! Insa pentru asta trebuie sa solicitati o recalculare!B-)
Doar o recalculare a alcoolemiei va poate ajuta....
Insa este interesant de stiut si daca s-au recolcat 2 probe de sange, la o ora diferenta si care a fost valoarea celor 2 probe.
Sustin punctul de vedere al distinsului dn.Mihai Grigore.
Numai o recalculare ar putea micsora valorile stabilite initial,deci formulati o astfel de cerere.
In situatia actuala ,ajungeti la intocmirea unui dosar penal pentru circularea pe drumurile publice cu o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l aer expirat,care ,conf.disp.art.86 (1) c.rut.atrage o sanctiune penala de la 1 an la 5 ani.
La valoarea alcoolemiei dvs.,mult mai posibil este sa obtineti o sentinta cu suspendarea executarii pedepsei,conf.art.81 c.pen

Alte discuții în legătură

La consumul de alcool la volan poți să îți ei executare chiar ... Petrisorfly Petrisorfly La consumul de alcool la volan poți să îți ei executare chiar și fara accident și victime (vezi toată discuția)
Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei? eu45ani eu45ani am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc (vezi toată discuția)
Alcoolemie 0.41 nconstantinescu2003 nconstantinescu2003 Stie cineva sa-mi spuna, cat ar fi rezultatul probelor biologice, in cazul in care la etilotest a iesit 0.41? multumesc! (vezi toată discuția)