Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Alcool la colan 0,60 in aerul expirat/1,1 probe sange
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Alcool la colan 0,60 in aerul expirat/1,1 probe sange

Buna seara,

As dori o lamurire!
Daca am consumat bauturi alcoolice si la proba cu etilotestul mi-a iesit o,60 mg aer expirat, si la sange 1,1mg pot sa obtin masura 18INDICE1 sa scap cu o amenda administrativa ???E prima data cand mi se intampla sa fiu oprit pt alcool; SI DACA DA, CUM???#-o
~ Conținut șters la cerere ~
Testul probelor biologice (de sange) are doua etape, la diferenta de o ora intre ele.
Cat a fost prima, si cat a doua?A fost in absorbtie sau in eliminare?
Se poate sa scapati mai ieftin! Insa pentru asta trebuie sa solicitati o recalculare!B-)
Doar o recalculare a alcoolemiei va poate ajuta....
Insa este interesant de stiut si daca s-au recolcat 2 probe de sange, la o ora diferenta si care a fost valoarea celor 2 probe.
Sustin punctul de vedere al distinsului dn.Mihai Grigore.
Numai o recalculare ar putea micsora valorile stabilite initial,deci formulati o astfel de cerere.
In situatia actuala ,ajungeti la intocmirea unui dosar penal pentru circularea pe drumurile publice cu o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l aer expirat,care ,conf.disp.art.86 (1) c.rut.atrage o sanctiune penala de la 1 an la 5 ani.
La valoarea alcoolemiei dvs.,mult mai posibil este sa obtineti o sentinta cu suspendarea executarii pedepsei,conf.art.81 c.pen